25.OKTOBAR,MEĐUNARODNI DAN OBOLELIH OD SPINA BIFIDE I HIDROCEFALUSA
Međunarodni dan obolelih od spina bifide i hidrocefalusa je tek pre nekoliko godina ustanovljen s cljem da senzibiliše širu javnost i podigne svest i razumevanje o ovim neurološkim oboljenima i doživotnoj brizi porodice o obolelima.
Danas u svetu živi oko 1.5 miliona ljudi sa defektom neuralne cevi (NTD), spina bifida je najčešći defekt na rođenju sa incidencom od 1-2 deteta na 1000 rođenih.Ovaj defekt se razvija tokom prvih 28 dana trudnoće te je podizanje svesti o prevenciji nastanka ovog defekta neophodna. Nedostatak folata u eritrocitima, odnosno folne kiseline zaslužan je za nastanak 200 000 teških defekata na rođenju godišnje.
SPINA BIFIDA ( vertikalna rascepljenost kičmenog stuba)
Razlikujemo dve vrste ovog oboljenja:
Spina bifida occulta (skriveni rascep kičmenog stuba) koji se otkriva slučajno prilikom rendgenografije.Prouzrokuje je nezatvorenost jednog ili više dorzalnih lukova pršljenova na vratu, grudnom ili slabinskom delu kičmenog stuba i može biti, ali ne mora, praćena minimalnim promenama na koži.
Urođena spina bifida je posledica izostanka srastanja dorzalnih lukova pršljenova ali je praćena lakšim ili težim malformacijama kičmene moždine.Razmaknutost lukova pršljenova može izazvati nastanak meningokele u kojoj se može, ali ne mora, nalaziti kičmena moždina sa nervnim završecima.Na taj način se stvara meko ispupčenje po sredini leđa na različitoj visini pokriveno kožom ili samo tankom opnom moždanih ovojnica.Ove malformacije su praćene teškim neurološkim poremećajima .Ukoliko ovu malformaciju ne prati i hidrocefalus, inteligencija je očuvana.Lečenje je isključivo hirurško ukoliko je operativni zahvat izvodljiv.
Urođeni defekt neuralne cevi (Spina bifida) zahteva doživotnu brigu porodice o obolelom.
Primenom folne kiseline u dozama do 1000 µg (1,0 mg) prekoncepcijski, tj. nekoliko meseci pre trudnoće i prva tri meseca trudnoće smanjujemo rizik za nastanak ovog oboljenja za oko 46%.
HIDROCEFALUS (nakupljanje tečnosti u šupljini lobanje), dilatacija moždanih komora zbog nagomilavanja likvora pod pritiskom.
Može biti nasledan (kongenitalan), najčešće je prourokovan srastanjem cerebralnih otvora udružen ili ne sa spinom bifidom, ponekad toksoplazmozom ili prenatalnom meningealnom hemoragijom (krvarenjem).
Lečenje se satoji u obezbeđivanju derivacije (odvođenja) likvora nagomilanog u komorama ili u skupu šupljina koje formira.