AKTUELNE PREPORUKE O UNOSU VITAMINA D3 TOKOM JESENI
Studije objavljene u The Journal of Alimentary Pharmacology and Therapeutics pokazuju da skoro 50% populacije ima nedostatak vitamina D u krvi, posebno tokom zime i ukoliko žive severno od 35. paralele.O vitaminu D3 i njegovoj ulozi u aktuelnoj COVID 19 pandemiji se mnogo piše i govori.
Nedovoljne količine vitamina D predstavljaju javnozdravstveni problem, koji se može korigovati odgovarajućom ishranom i suplementacijom vitamina D. Rizične grupe u pandemiji COVID-19 su osobe starije životne dobi i polimorbidni bolesnici, one grupe kod kojih se mogu naći niske vrednosti vitamina D u krvi.
Naučne studije su ukazale na povezanost niskih koncentracija vitamina D i učestalosti više infektivnih bolesti, posebno infekcija gornjeg respiratornog sistema, enteroviroza, ali i pneumonije, upale uha, denga groznice, hepatitisa B i C i HIV infekcije. Osnovni mehanizam antiinfektivnog efekta vitamina D3 je uticaj na ekspresiju katelicidina i beta – defenzina 2 u fagocitima i ćelijama epitela.
Preporuka Britanske službe za javno zdravlje (NHS) preporučena koncentracija vitamina D u krvi u populaciji trebala bi iznositi 75 nmol/L – 125 nmol/L za optimalnu zaštitu od infektivnih bolesti. Kod odraslih osoba koje su u riziku za pojavu nedostatka vitamina D preporučuju se preventivne doze vitamina D koje se kreću od 1.500 – 2.000 IJ vitamina D (400 IJ = 10 µg). Preporučena dnevna doza na nivou EU iznosi 5 µg dnevno, što iznosi 100% preporučenog dnevnog unosa (%PU). Kod dokazanog nedostatka vitamina D za odrasle osobe propisuju se početne visoke doze vitamina D, a potom održavanje s 1.500 – 2.000 IJ. Nakon sprovođenja terapije vitaminom D preporučuje se ponovna provera koncentracije 25-OH D u krvi nakon tri meseca.
Studije koje su sprovedene ove godine i objavljene u Journal of Infection and Public Health pokazale su da suplementacija vitaminom D pokazuje protektivna svojstva kod respiratornih infekcija. Predlaže se konzumacija 25-50 µg dnevno bez izraženih neželjenih efekata.
Prema pomenutim Smernicama, osobama starije životne dobi preporučuje se veći dnevni unos u količini od 800 IJ (20 µg), a kod verifikovanog deficita primenjuju se povećane doze, pod nadzorom lekara u ograničenom vremenskom razdoblju. Evropska agencija za sigurnost hrane (EFSA) preporučuje unos od 600 IJ dnevno za zdrave osobe, a kao maksimalno dopušteni dnevni unos za zdrave osobe navodi se 4000 IJ dnevno .
Učestalost nedostatka vitamina D kod odojčadi i male dece u Evropi kreće se od 10 do 30%, što ukazuje da endogena sinteza vitamina D u koži ne može nadoknaditi nedovoljan unos ishranom i dodacima ishrani. Prema preporukama Europskog pedijatrijskog društva za gastroenterologiju, hepatologiju i ishranu, deca koja se ne izlažu suncu i provode većinu vremena u zatvorenom smatraju se rizičnom grupom za nedostatak vitamina D, a posle prve godine preporučuje im se dnevni unos 600 IJ (15 µg) vitamina D.
Vitamin D3 Colief u kapima je lako dozirati odbrojavanjem kapi i pogodan je za celu porodicu.Preporučena dnevna doza za bebe i decu je 5 kapi, što iznosi 400 IJ, a za odrasle osobe i trudnice je 10-25 kapi, što iznosi 800-2000 IJ.