ALERGIJA ILI KORONA VIRUS INFEKCIJA?
Zbog trenutne situacije sa pandemijom korona virusa i aktuelnim cvetanjem biljaka koje su alergeni , osobe koje su sklone alergijama su dodatno zabrinute i zbunjene.
Da li imam alergiju ili ipak infekciju SARS-COV2?
Alergija je prekomerna reakcija našeg imunološkog sistema na različite, inače neškodljive faktore okoline, Pelud je definisan kao najsnažniji prirodni aeroalergen i najčešći uzročnik alergijskih bolesti respiratornog sistema, posebno u urbanim sredinama.
Poznavanje prostorne i vremenske dinamike pojave peluda u vazduhu tokom godine jedan je od glavnih faktora za prevenciju i lečenje peludnih alergija. U tom kontekstu, najbolja preventiva je smanjenje izlaganja alergenom peludu, što je u praksi vrlo teško izvodljivo.
Sada smo u periodu kada očekujemo veoma veliku polinaciju ambrozije, koja je jedan od najjačih i najagresivnijih alergena. Veliki broj ljudi imaju problema sa njom. Simptomi alergije kao što su pečenje očiju, svrab u ušima, kašalj, slivanje sekreta niz gušu i kašalj nisu jedini. Tim simptomima se pridružuju i oni iz želuca i creva, odnosno proliv i bol u stomaku.
Osobe koje već duži niz godina imaju alergiju, pogotovo na ambroziju, prepoznaju simptome i znake i znaju da pre toga moraju da počnu sa uzimanjem lekova.
Može se desiti da se alergija pojavi po prvi put i tada su osobe u velikoj nedoumici. Tada se može lako napraviti razlika između alergije i infekcije korona virusom jednostavnom analizom krvi na imunoglobulin E. On je jako povišen kod osoba sa alergijom, a uopšte se ne menja kod osoba koje imaju kovid infekciju.
Zapušen nos koji je jedan od simptoma alergije, ali i kovid infekcije može da dovede do gubitka čula mirisa, ali ne i čula ukusa.
Pravovremeno uzimanje terapije (hiposenzibilizacija) i organizacija svakodnevnog života sa ciljem izbegavanja određenih alergena može pomoći u prevenciji razvoja simptoma na određenu pelud.
Kod nas je kvalitativno i kvantitativno određivanje alergenog polena u vazduhu počelo u državnoj mreži za praćenje kvaliteta vazduha 3.2.2020. i može se pratiti na stranici Agencije za zaštitu životne sredine. U Republici Hrvatkoj postoji i mobilna aplikacija “Peludna prognoza” .
Preventivne preporuke:
Uz praćenje epidemiološke situacije, informisati se o prisutnosti alergene peludi u vazduhu
- izbegavati odlazak u prirodu tokom sunčanog i vetrovitog vremena;
- za odlazak u prirodu izabrati dan posle kiše jer su tada koncentracije peludi u vazduhu najniže;
- pri povratku kući oprati ruke, istuširati se, oprati kosu i presvući odeću;
- ne sušiti veš na vazduhu u vreme visokih koncentracija peludi;
- prekriti krevet i zatvoriti prozore u vreme najveće koncentracije peludi;
- nositi sunčane naočare i šešire tokom dana;
- četkati i prati kućne ljubimce jer oni takođe skupljaju pelud;
- boraviti u zatvorenim i klimatizovanim prostorima;
- redovno uređivati svoje okućnice i travnjake;
- izbegavati šetnju pored i kroz zakorovljene površine;
- planirati odmor koristeći dostupne peludne kalendare za određeno područje
- uzimati redovno terapiju propisanu od strane lekara
New Med već 12 godina brine o zdravlju cele porodice i trudi se da poveća informisanost i svesnost pacijenata o hroničnim zdravstvenim stanjima, samolečenju i prevenciji oboljevanja.