ALERGIJA NA KRAVLJE MLEKO “TROJANSKI KONJ” PROIZVOĐAČA MLEČNIH FORMULA!?
Prema podacima dosadašnjih istraživanja, od 5 do 15% dece ima simptome alergije na kravlje mleko, a dijagnoza se potvrdi u otprilike 2% dece mlađe od 2 godine. Alergija na kravlje mleko se smatra najčešćim oblikom alergije u dečjoj dobi i zbog učestalosti danas spada u grupu globalnih zdravstvenih problema .
Incidenca alergije na kravlje mleko je značajno niža kod dojene dece u odnosu na decu na ishrani mlečnim formulama.
Prevalenca alergije na kravlje mleko u novorođenačkoj dobi iznosi 0.21 %, a kod prevremeno rođene dece iznosi čak 0.35 % .
Istovremena alergijska reakcija na druge vrste hrane razvija se kod 50% pacijenata, a alergija na inhalacijske alergene razvija se kod 50-80% pacijenata koji imaju alergiju na kravlje mleko, smatraju naučnici.
Važnost alergije na kravlje mleko jest i u tome što je to često prva alergijska reakcija u životu.Većina dece „preraste“ alergiju i kasnije toleriše mleko.
Međutim, iz te grupe dece regrutuje se velik broj onih koji će kasnije u životu imati neku drugu alergijsku bolest (npr. alergijski rinitis, astmu, atopijski dermatitis). Ova se pojava zove atopijski (alergijski) marš i upozorava na važnost prevencije alergije na kravlje mleko u ranom životu.
„Zlatnim standardom“ u dijagnostici smatra se ekspozicijski pokus. Međutim, ekspozicijski pokus se kod velikog broja dece ne sprovedi, već se dijagnoza postavlja samo na osnovu kliničke slike i povoljnog odgovora na eliminacijsku dijetu.
Alergijske reakcije na kravlje mleko prema tipu reakcije dele se u 2 osnovne grupe:
• Posredovane imunoglobulinima E
• Druge reakcije (koje nisu posredovane s IgE i mešane reakcije)
Kod IgE posredovanih reakcija, pri prvom kontaktu s alergenom dolazi do senzibilizacije tj. T limfociti T podstiču limfocite B na stvaranje IgE antitela koji se vežu za bazofile i mastocite. Pri ponovnom kontaktu s istim alergenom dolazi do degranulacije bazofila i mastocita i oslobađanja upalnih medijatora.
Reakcije koje nisu IgE posredovane su: preosetljivost posredovana ćelijama
(dolazi do aktivacije limfocita T) i mešane reakcije.
Zabrinutost zbog alergije na proteine kravljeg mleka kod odojčadi i male dece iskorišćava industrija proizvođača mlečnih formula, tvrdi lekar iz Velike Britanije koji napominje da se poslednjih godina povećava potrošnja mlečnih formula iako ne postoji značajan porasta alergija.
Dr Chris van Tulleken, počasni viši predavač, University College London, kaže kako su se recepti za mlečne formule povećali gotovo pet puta u razdoblju od 10 godina.
“Iako prepoznajemo da će neka novorođenčad razviti CMPA(Cows milk protein allergy), potrebni su nam stroži dijagnostički kriterijumi i smernice koje su izradili stručnjaci koji nisu u finansijskom sukobu interesa”
Colief Infant Drops, kapi za bebe sa enzimom laktaza na bezbedan i klinički dokazan način smanjuju stvaranje gasova u crevima i vreme plakanja beba.