ANEMIJA KOD ŽENA SA OBILNIM MENSTRUALNIM KRVARENJEM (MENORAGIJOM)
Obilna menstrualna krvarenja ili menoragije su krvarenja uz gubitak krvi od 80 ml ili više po ciklusu.
Postoji puno načina na koje se može izmeriti gubitak krvi mentruacijom. To su sledeće metode:
- Subjektivno (broj uložaka, ugrušci, probojno krvarenje)
- Poluobjektivno
- slabokrvnost
- uvid u menstrualni kalendar
- hematinska metoda
- pictorial blood loss chart
- metoda vaganja uložaka
Danas se međutim smatra da tu procenu nije ni potrebno raditi.Dokazano je da oko 50% pacijentkinja koje se žale na obilne mentruacije i objektivno imaju obilne menstruacije, kao i da pacijentkinje sa objektivno izmerenom obilnom menstruacijom u 50% slučajeva imaju normalnu krvnu sliku.
50% obilnih menstruacija čine obilne menstruacije uzrokovane organskim promenama, kao što su miomi, endometrioza, polipi itd… Ostalih 50% čine obilne menstruacije bez dokazane patologije, ili takozvana disfunkcionalna krvarenja. U Evropi, prema preporukama Evropskog društva za humanu reprodukciju i endokrinologiju, disfunkcionalnim krvarenjem se smatra jako krvarenje iz materice koje nema podlogu u organskom uzroku.
Uobičajeno je procenjivati da od obilne menstruacije boluje 15-20% žena. 67% tih žena je slabokrvno, a obilne menstruacije su uzrok 2/3 svih histerektomija.
Disfunkcionalno krvarenje se razlikuje prema tome da li je ovulacijsko ili anovulacijsko. Kod anovulacijskog, 3 su najvažnije kategorije – to su krvarenja u pubertetu, pre menopauze i anovulacijsko krvarenje uzrokovano policističnim jajnicima. Ovulacijsko disfunkcionalno krvarenje je obilna menstruacija kod koje nema organske podloge, koja se još naziva i idiopatska ili neobjašnjena obilna menstruacija.
Organski uzroci obilnih menstruacija su mnogobrojni. Najčešći uzrok obilnih menstruacija u ginekološkim ordinacijama je adenomioza. Od adenomioze boluje 2-3% svih žena, u 50% slučajeva se ispoljava kao obilne menstruacija, a dijagnoza se postavlja ultrazvukom kojim se vide povećana materica sa asimetričnim zadebljanjem prednjeg ili stražnjeg zida i male cistice od 1-6 mm u zidu materice.
Finski naučnici su otkrili da je dijagnoza i lečenje anemije vrlo važno za poboljšanje kvaliteta života žena sa obilnim menstrualnim krvarenjima.
Otkriće je objavljeno u časopisu Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica, a ukazuju na potrebe testiranja na anemiju i preporučavanja dodatnog unosa gvožđa ženama sa obilnim menstrualnim krvarenjem (menoragijom).
Prospektivnom studijom finski istraživači su utvrđivali uticaj anemije i nedostatka gvožđa na kvalitet života kod 236 žena lečenih zbog obilnog menstrualnog krvarenja. Učesnice studije su nasumično podeljene u dve grupe , žene iz jedne grupe podvrgnute su histerektomiji, a žene iz druge grupe lečene su hormonalnom terapijom.
Žene koje su imale nivo hemoglobina niži od 120g/L okarakterisane su kao anemične. Istraživači su svim učesnicama merili nivo fernitina u krvi.
Rezultati su pokazali kako je na početku studije 27% žena imalo anemiju, a 60% ozbiljan nedostatak gvožđa s nivoom fernitina ispod 15 µg/L. Među anemičnim ženama, samo njih 8% je uzimalo gvožđe. Nakon godinu dana uzimanja preparata gvožđa, nivo hemoglobina porasao je u obe grupe. . Jednogodišnja terapija gvožđem rezultirala je značajnim porastom energije,smanjila depresiju i anksioznost. Za vraćanje gvožđa na normalan nivo bilo je potrebno pet godina lečenja.
Irovit kapsule sadrže gvožđe i folnu kiselinu koji će obezbediti adekvatnu popunjenost depoa feritina u organizmu i sprečiti nastanak anemije.