ANEMIJA U TRUDNOĆI NIJE BAUK!
Anemija u trudnoći nije bauk i sve češći je pratilac žena tokom trudnoće. Smatra se da 20 posto trudnica ima anemiju usled nedostatka gvožđa. Žene u trudnoću često ulaze anemične zbog gubitka krvi obilnim menstruacijama i zbog neodgovarajuće ishrane.
Problem je što mnoge trudnice i ne znaju da imaju manjak gvožđa, pa i ne preduzimaju odgovarajuće korake, a anemiju je potrebno korigovati što pre. New Med daje odgovore na najčešća pitanja vezana za anemiju tokom trudnoće.
Zašto su trudnice posebno izložene riziku od anemije?
Trudnoća jeste prirodno stanje ali nije bez razloga nazvana “drugo stanje”. Tokom trudnoće i dojenja povećane su potrebe organizma za gvožđem Do toga dolazi jer je plodu za izgradnju tkiva, ćelija i hemoglobina potrebna izvesna količina gvožđa, koje on prirodno uzima od majke. Trudnice koje nisu “ušle” u trudnoću sa niskim rezervama hemoglobina, obično postaju anemične u drugoj polovini trudnoće, jer se tada povećavaju bebine potrebe za gvožđem.
Takođe, u trudnoći se 5-10 puta povećava potreba za folatima zbog rasta ploda, a potrebe su još veće u blizanačkim trudnoćama, ili kod trudnoća sa malim vremenskim razmakom.
Treba uzeti u obzir da se u normalnoj trudnoći, povećava se volumen krvi što dovodi do „razređenja“ ili hemodilucije. Iako se u trudnoći povećava masa eritrocita, porast volumena plazme je još veći, pa nastaje relativna ili fiziološka anemija. Tada će se utvrditi sniženje hemoglobina, hematokrita i eritrocita, ali bez promena u MCV.
Kako prepoznati anemiju u trudnoći?
Ukoliko ste bili anemični i pre trudnoće, vaše gvožđe će u drugom stanju gotovo sigurno dodatno “pasti”, a samim tim će i simptomi biti izraženiji. Iako anemija u trudnoći vrlo često prolazi bez jakih simptoma, ona se ipak može prepoznati.
Neki od najčešćih simptoma koji ukazuju na to da je prisutna anemija u trudnoći su:
- Konstantan umor
- Nesvestica
- Malaksalost
- Ubrzan puls
- Bledilo kože ili žućkasta boja kože
- Mučnine ili bol u području abdomena
- Glavobolja i zaboravnost
- Hladne ruke i noge
- Opadanje kose
Koji rezultati krvne slike ukazuju da sam anemična?
Ako ste i pre trudnoće osećali laganu slabost ili vrtoglavicu, simptomi bi se mogli značajno pojačati kada zatrudnite. Budući da su simptomi anemije često nejasni i teško primetni, ljudi ih, uglavnom, zanemaruju.
Preporuka je na početku trudnoće svim trudnicama odrediti feritin i na taj način individualno pristupiti suplementaciji gvožđem. Nivo feritina reflektuje zalihe gvožđa u organizmu. Smatra se kako vrednosti feritina manje od 30 ng/ml ukazuje na smanjenju rezervu gvožđa i zahteva suplementaciju ovim mineralom.
S druge strane, ukoliko vrednosti feritina premašuju 100 ng/ml status gvožđa je adekvatan pa je vrlo mala verovatnoća pojave anemije uzrokovane manjkom gvožđa.
Uz određivanje feritina na samom početku trudnoće, potrebno je pratiti i vrednosti hemoglobina tokom trudnoće. S obzirom na fiziološke promene, anemija kod trudnica određena je nivoom hemoglobina koja je niža od 110 g/L(u prvom tromesečju hemoglobin manji od 110 g/L, u drugom manji od 119 g/L i u trećem manji od 114 g/L)., i hematokritom koji je manji od 32% u drugom trimestru trudnoće. U slučaju težeg oblika anemije (hemoglobin < 70 g/L) potreban je oprez i brza korekcija s obzirom da je teška anemija u pravilu praćena smanjenjem volumena amnionske tečnosti i povećana je učestalost spontanih pobačaja i prevremenog porođaja.
Koje su potrebe za gvožđem tokom perioda trudnoće o dojenja?
Ukupni zahtevi za gvožđem u trudnoći su oko 900 mg (300 mg za fetus, 150 mg za posteljicu i 450 mg za povećani volumen krvi). U trudnoći se zbog izostanka deset mesečnih ciklusa uštedi oko 300 mg gvožđa, što znači da oko 600 mg trebamo namiriti ishranom i iz zaliha.
Tokom vaginalnog porođaja izgubi se oko 500 ml krvi, a nakon carskog reza se može izgubiti i do 1000 ml. Tokom dojenja gubi se prosečno 30 mg gvožđa mesečno.
Posledice anemije u trudnoći!?
Posledice anemije u trudnoći su zastoj rasta fetusa, prevremeni porođaj, intrauterina smrt ploda, a češća je posleporođajna depresija i usporen psihomotorni razvoj deteta. U nerazvijenim zemljama sveta, anemija je jedan od čestih uzroka smrti trudnice.
Kako se anemija tokom trudnoće leči?
Čak i kvalitetan i uravnotežen plan ishrane tokom trudnoće osigurava tek polovinu potreba za gvožđem tokom trudnoće. Poznato je da se gvožđe iz hrane resorbuje u veoma malom procentu (svega 5-10%) i da na njegovu resporpciju u organizmu utiču mnogobrojni faktori i stanja.
Anemija se u toku trudnoće leči unošenjem veće količine gvožđa u vidu kapsula ili tableta. Osim toga, lečenje podrazumeva i promenu životnih navika i ishrane, upotrebom namirnica koje sadrže dovoljne količine gvožđa, kako bi se koncentracija hemoglobina podigla na normalan nivo.
Zbog toga se danas preporučuje rutinsku suplementacija gvožđem počevši od prve prenatalne posete lekaru.
Rezultati studije sprovedene na velikom broju trudnica pokazali su da svakodnevno uzimanje gvožđa u obliku dodataka ishrani tokom trudnoće utiče na značajno povećanje porođajne mase.Takođe, povezano je sa smanjenim rizikom od niske porođajne mase i razvoja anemije kod majke.
Maksimalna dnevna doza gvožđa je bila 66 mg, rizik od anemije kod majke smanjio se za 12%, porođajna masa povećala za 15 g, a rizik od niske porođajne težine smanjio za 3%.
S obzirom da su visokodozirani pripravci gvožđa vrlo često uzrok brojnih nuspojava, postoji značajan interes za primenom oblika koji nemaju nuspojave i dobro se podnose.
Takav primer su i Irovit kapsule koje sadrže 47 mg efektivnog gvožđa i 500 mcg folne kiseline. Kapsule su u formi peleta sa sporim oslobađanjem. Minimiziraju gastrointestinalne tegobe i obezbeđuju adekvatnu resorpciju gvožđa u tankom crevu.