BEZBEDNO I SIGURNO KUPANJE I PLIVANJE
Kupanje i plivanje tokom letnjih meseci je zabavna i korisna aktivnost za celu porodicu. Najveći broj dece voli vodu, a plivanje je izuzetno zdrava fizička aktivnost i za decu i za odrasle. Plivanje blagotvorno deluje na psihu, kardiovaskularni sistem, pluća, razvoj mišićnog i zglobnog aparata, pomaže pri otklanjanju deformiteta kičmenog stuba…
Jedno istraživanje sprovedeno u Australiji pokazuje da se deca koja nauče da plivaju u ranom dobu brže razvijaju od ostalih vršnjaka.
Ipak, treba imati u vidu da postoje i određeni zdravstveni rizici (zarazne bolesti i infekcije) kojima smo tokom ovih aktivnosti izloženi.
Rizik od zaraze je utoliko veći ukoliko je vodena površina manja i slabije protočna jer se lakše zadržavaju štetne materije i mikroorganizmi se lakše razmnožavaju u takvim vodama.Upravo iz navedenih razloga je more od svih prirodnih vodenih površina najsigurnije, a najnepovoljnije su male stajaće vode. Bezbednost i čistoća bazena zavisi u potpunosti od ljudskog faktora.
Ulazna mesta za mikroorganizme tokom kupanja su usta, vidljive sluznice (oko, nos, genitalni orani), povrede na koži, a ponekad i preko sluzokože disajnih organa.
Koje su najčešće infekcije tokom kupanja?
Gutanjem vode, znači, preko usta, mogu nastati virusne i bakterijske crevne infekcije, praćene prolivom i visokom telesnom temperaturom. Preko sluzokože oka mogu nastati virusno ili hlamidijalno zapaljenje oka, što su tipične infekcije kupača.
Preko malih, mikropovreda kože i sluzokože čovek može da se zarazi leptospirozom (letnji grip), naročito posle kupanja u bazenima i stajaćim vodama.
kao posledica zadržavanja vode u spoljašnjem ušnom kanalu može doći do zapaljenja uha. Preko digestivnog sistema, vidljivih sluzokoža i udisanjem vodenog aerosola – sitnih kapljica, čovek može da se zarazi enterovirusima koji mogu između ostalog prouzrokovati i serozni (virusni) meningitis.
Rizik od nastanka navedenih infekcija je veći što su deca manjeg uzrasta. Njihov imunološki sistem nije zreo kao imunološki sistem starijeg deteta, a i sam način njihovog kupanja pogoduje nastanku većine infekcija.
Mere predostrožnosti
Neke jednostavne mere predostrožnosti koje bi se trebale primenjivati prilikom kupanja, posebno kod mlađe dece bile bi:
- izbegavati da voda uđe u usta i gutanje vode
- nadzirati malu decu dok se kupaju
- poštovati higijenska pravila prilikom kupanja u bazenima (obavezno tuširanje pre i posle korišćenja bazena)
- tuširati se čistom vodom nakon izlaska iz vode, jezera… na kraju kupanja, a kod kuće se ponovo oprati vodom i sapunom
- izbegavati da se gleda u vodi bez naočara ili maske za plivanje/ronjenje
Ne zaboravite ni tokom letnjih meseci da obezbedite svojoj deci dovoljne količine vitamina D3, kalcijum i magnezijum za pravilan rast i razvoj kostiju i kičmenog stuba.
Calcicare sirup sadrži kalcijum , magnezijum, cink i vitamin D3.