CARSKI REZ- DA ILI NE ?
Rađanje carskim rezom u posljdnjih je petnaestak godina dobilo na popularnosti. Sve više budućih majki želi izbeći bolove i napore koje iziskuje porođaj, pa se odlučuju na porođaj hirurškim putem. Iako se carski rez smatra kao sigurniji, brži i bezbolniji način rađanja i on ima svoje nedostatke i rizike.
U poređenju sa vaginalnim porođajem, uz koji idu manje količine korišćenih lekova i kraći boravak u bolnici, porođaj hirurškim putem nije lišen rizika i komplikacija. Zato lekari osim ukoliko ne postoje medicinske indikacije za porođaj carskim rezom, po pravilu, preporučuju prirodni, vaginalni porođaj.
Nedostaci carskog reza
1. Duže oporavljanje. Strah od bolova prilikom porođaja često trudnice dovede do odluke rađanja carskim rezom.Zbog korišćenja anestezije i drugih lekova, kao i samog operativnog zahvata, oporavak je duži u poređenju sa prirodnim porođajem.
2. Povećana mogućnost infekcija, krvarenja i tromboze. Za razliku od prirodnog porođaja, carski rez povećava šanse infekcije i vanjskih i unutrašnjih rezova. U nekim se slučajevima može pojaviti jaka infekcija koja zahteva daljnje operativne zahvate i jake doze antibiotika.
3.U mnogim se slučajevima žene nakon porođaja carskim rezom žale na dobijanje viška kilograma koji se koncentrišu u u području ispod reza. Isto tako, mnoge se žene žale na gubitak osećaja dodira oko reza.
4. U poređenju sa bebama rođenim prirodnim putem, bebe rođene hirurškim zahvatom, zbog lekova korišćenih za vreme operacije, nisu u potpunosti receptivne odmah nakon porođaja. Također, dojenje „hirurških“ beba zahteva više napora od dojenja beba rođenih vaginalnim putem.
Sve u svemu, na carski se rez najbolje odlučiti samo kada je on potreban, a ne kako bi se izbegla bol i napor pri prirodnom porođaju. Zašto riskirati s nepotrebnim hirurškim zahvatom, kad u današnje vreme postoje prirodne i bolje tehnike porođaja sa puno manje komplikacija?
Odluku o načinu porođaja trebali biste doneti nakon razmatranja svih činjenica i rizika i obavezno uz konsultaciju sa vašim lekarom.
Tokom trudnoće i nakon porođaja izuzetno je važno obezbediti adekvatnu nadoknadu gvožđa i folne kiseline.
Deficit gvožđa i nastanak anemije u trudnoći ima negativne efekte na ishod trudnoće, počevši s prevremenim porođajem, rađanjem deteta male porođajne mase i porođaja završenog carskim rezom, a što se može videti i kroz kasniji rast i razvoj dece koja imaju povećanu tendenciju ka deficitu gvožđa i anemiji.Nedostatak gvožđa kod male dece utiče na neurološki razvoj i ponašanje i može biti ireverzibilno.
Najbolji efekat u smislu povećanja nivoa hemoglobina i redukcije anemije za čak 54 %
pokazala je kombinacija folne kiseline i gvožđa- Irovit kapsule. Irovit kapsule sadrže 47 mg efektivnog, bioraspoloživog gvožđe (II) sulfata i 500 µg folne kiseline u formi peleta sa produženim oslobađanjem bez gastrointestinalnih tegoba uobičajenih za ostale preparate gvožđa.