COVID 19 I DECA- ŠTA PITAJU RODITELJI?
Još uvek ne znamo mnogo o aktuelnom virusu COVID 19. Informacije su mnogobrojne, stižu sa svih strana i potrebno je razlučiti šta je korisna informacija, a šta je panika, strah, dezinformacija…
Svakako, imamo posla sa protivnikom nejasnoga lica koji počinje menjati životne navike dece i roditelja, kao nikada do sada. Nismo u zapadnoj civilizaciji iskusili tako brzo i nedovoljno jasno širenje virusa, koja je, po Svetskoj zdravstvenoj organizaciji dobila obeležja pandemije.
Da li smemo decu da vodimo u parkove, na igrališta, igraonice, samo su neka od najučestalijih pitanja roditelja ovih dana.
Trebamo li dopustiti kontakte naše dece sa ostalom decom, posebno onom koja se zakašljavaju, pitaju se roditelji.
A ne zaboravimo sezonu alergija koja je već počela!
1.Da li smemo da vodimo decu na javna mesta ?
Odgovor zavisi o mikrosituaciji, koja se menja na dnevnoj bazi, a što upućuje na potrebu stalnoga praćenja informacija o epidemiološkim prilikama u navedenoj zajednici u kojoj porodica živi. Načelno se preporučuje „socijalno distanciranje“ kada god je to moguće, što bi značilo izbegavanje mesta na kojima se okuplja veći broj ljudi.
Nije preporučeno značajno menjanje svakodnevnih životnih navika, ukoliko ne postoji evidentna epidemiološka ugroženost zajednice.
Ukoliko je reč o novorođenčadi, potrebno je posvetiti posebnu pažnju higijenskim navikama i ograničiti kontakt deteta samo na članove uže porodice.
2. Da li je pranje ruku dovoljna mera prevencije oboljevanja od korona virus infekcije?
Potrebno je posebno naglasiti važnost redovnog pranja ruku, prilikom dolaska izvana, kao i pre jela. Koliko je, za sada poznato, to je jedan od najefikasnijih načina zaštite. Pranje ruku treba trajati duže nego je to uobičajeno, a ruke moraju biti dobro osušene nakon pranja. Preporučuje se korišćenje papirnih ubrusa. Korišćenje higijenskih gelova za ruke nije efikasan način održavanja higijene ruku. Takođe, preporučuje se učestalija promena posteljine nego što je to uobičajeno. Čišćenje i pranje igračaka, posebno ukoliko su korišćene u vanjskim prostorima, je jedan od obaveznih i svakodnevnih postupaka.
3. Šta ako moje dete ima blage respiratorne simptome? Trebamo li ga voditi u bolnicu?
Odgovor je „NE“. Korona virus se ispoljava sa obavezno visokom temperaturom, kašaljem,otežanim, plitkim disanjem. Koliko je poznato, učestali simptom šmrcanja i curenja iz nosa, posebno kod predškolske dece ne čini tipičan simptom oboljenja prouzrokovanog korona virusom.Može biti simptom alergije. Cilj je održati nezaraženu populaciju dalje od mesta gde dolaze zaraženi pa se preporučuje konsultacija sa nadležnim pedijatrom pre nego što se roditelji upute sa decom u bolnicu.
4. Trebamo li deci dati neke dodatne vitamine?
Pokazalo se da je vitamin D izuzetno važan za jak imunitet! Imajući u vidu da se grip i njemu slični virusi godinama u nazad javljaju tokom proleća, možemo reći da je nešto više vitamina D potrebno I za mame i tate (ali i starije). Ima ulogu u dobrom funkcionisanju imunološkog (odbrambenog) sistema deteta, jer pomaže ćelijama “ratnicima” u borbi protiv mikroorganizama. Ovo važi i za odrasle, pa možemo reći da je vitamin D bitan deo arsenala za borbu protiv različiih infekcija kojih ima dosta u rano proleće,a pogotovo sada kada se borimo sa COVID19.
Colief vitamin D3 sadrži u 5 kapi 400 IJ vitamin D3. Preporučuje se primena kod beba, dece I odraslih jednom dnevno.
Više o proizvodu na https://newmed.rs/pedijatrija/colief-vitamin-d-drops/upustvo-za-upotrebu-colief-vitamin-d-drops/