COVID 19 JE TEST ZA MEDICINSKU ZAJEDNICU
Pandemija COVID-19 glavni je međunarodni test za medicinsku zajednicu, otkriva slabosti u upravljanju novonastalim virusnim bolestima i podseća nas da se zarazne bolesti nikada ne smeju podceniti ili rešavati nedovoljnim sredstvima.
Sadašnja situacija omogućava vladama da procene svoje sposobnosti i kapacitete za organizovanje ljudskih i materijalnih resursa, pravodobne podele zaštitne opreme, aparata i lekova neophodnih u lečenju ove infekcije i analiziraju podatke i sarađuju s medijima, novinarima i lokalnim zajednicama na sprovođenju kontrolnih aktivnosti.
Epidemiologija je nauka koja proučava širenje i uzročnike bolesti među stanovništvom (Rothman i Greenland) , epidemiolozi crtaju podatke i brojeve na raznim krivama i grafikonima i nagađaju povezanost među njima, dovodeći verovatne čvorove infekcije i moguće prenosnike u vezu.Takvo nagađanje čini osnovu za hipoteze i tada započinje zaista naporan rad: lekari i naučnici prikupljaju dokaze – sustavno, mukotrpno – dok ne mogu dokazati ili opovrgnuti te teorije.
To je učinio John Snow, najpoznatiji epidemiolog u istoriji, 1854. godine, kada je na mapi Londona crtao smrtonosne slučajeve kolere i na kraju ušao u trag izbijanju do jednog zagađenog bunara i pumpe za vodu. A to se događa, s novim koronavirusom i respiratornom bolešću koje uzrokuje, COVID-19.
Kad uđemo u peti mesec ove svetske krize – virusna pandemija koja je grozničavo porasla na gotovo 2 miliona potvrđenih slučajeva u 185 zemalja ili regija i više od 125 000 smrti, prema istraživačima sa Sveučilišta Johns Hopkins, još uvek je puno misterija koje nisu rešene. Koliko je ljudi nesvesno zaraženo (a možda i širenjem) virusom? Koliko će trajati pandemija? Kada se sigurno vratiti na posao? Pa, to niko ne zna.
Postoje značajne zablude i mnoge prepreke na putu rasvetljavanja epidemioloških i kliničkih aspekata COVID-19 kao nove epidemije u nastajanju. Osim toga, korisnost nekih dokaza objavljenih u kontekstu nedavne epidemije za donošenje kliničkih odluka kao i za javno zdravstvo je vrlo često diskutabilna. Ono što je sigurno je da pogrešno tumačenje ili ignorisanje snažnih dokaza u kliničkoj praksi i javnom zdravlju verovatno rezultira manje efikasnim i nekako štetnijim odlukama za pojedince kao i podskupine opšteg stanovništva zemalja u početnim fazama ove epidemije. Potrebna nam je je narativna revizija koja će proceniti epidemiološke i kliničke aspekte bolesti, uključujući genetsku raznolikost roda koronavirusa, način prenosa, period inkubacije, infektivnost, patogenost, virulenciju, imunogenost, dijagnozu, nadzor, upravljanje kliničkim slučajevima i uspešne mere sprečavanja njegovog širenja u zajednicama.
Ali u moru naizgled bespomoćnih i potpuno nepoznatih činjenica , postoje i neke stvari koje znamo – a katalogiziranje tih lekcija možda će nas sprečiti da ponovimo svoje pogreške.
Dok se to ne dogodi, preostaje nam samo da se držimo socijalne distance i jačamo sopstveni imunitet kako god znamo i umemo.
Irovit kapi i kapsule sadrže gvožđe namenjeno prevenciji i terapiji anemije nastale usled nedostatka gvožđa. Svaka virusna infekcija će duže trajati i teže će se izlečiti kod osoba koje imaju nizak nivo hemoglobina i anemiju.