DA LI JE PUTOVANJE AVIONOM OPASNO TOKOM TRUDNOĆE?
Avionski prevoz je za trudnice najkomforniji i najlakši, jer se relativno brzo, neuporedivo brže nego bilo kojim drugim prevoznim sredstvom, stiže do odredišta.
Putovanje avionom pre 36. gestaijske nedelje smatra se sigurnim ako je zdrava trudnoća. Ipak, trudnicama se preporučuje konsultacija sa svojim lekarom pre putovanja.
Lekar se može oprezno suprotstaviti putovanjima avionom ukoliko postoje komplikacije u trudnoći koje bi se mogle pogoršati putovanjem avionom ili ukoliko misli da bi mogla ustrebati hitna medicinska pomoć. Treba uzeti u obzir i trajanje leta. To su razlozi zbog kojih lekar ali i mnoge aviokompanije mogu ograničiti putovanja nakon 36 nedelje trudnoće.
Trudnice koje imaju neke od sledećih zdravstvenih problema ne bi trebale da koriste avionski saobraćaj u toku trudnoće:
ako je ustanovljen teži oblik anemije
- ako je ustanovljena insuficijencija posteljice
- ako je ustanovljen povišen krvni pritisak
- ako je ustanovljen problem sa zgrušavanjem krvi
U periodu od 14. do 28. nedelje trudnoće je najbolje putovati, jer su do tada već pošle jutarnje mučnine koje prate najveći broj trudnoća u prvom tromesečju. Tada nisu stigle tegobe koje prate trudnice u poodmakloj trudnoći kao što su otečenost, otežano kretanje ili mogućnost prevremenog porođaja.
Još jedna od nedoumica je da li pritisak u avionu može da naškodi bebi.Odgovor je negativan, ipak, ukoliko trudnica često putuje avionom potrebno je posavetovati se sa lekarom.Ipak,prilikom leta može se osetiti blago ubrzavanje pulsa i nedostatak vazduha što je neretka pojava i kod ljudi koji nisu u drugom stanju.
Često pitanje je da li trudnica sme da prođe kroz detektor za metal?
Trudnice smeju da prođu kroz detektor za metal jer je zračenje minimalno, ipak su česti i slučajevi da trudnice budu izuzete iz ove procedure, pa budu prekontolisane na drugi način. Bezbedniji za bebu i samim tim bude izbegnuto i to minimalno zračenje.
Kad trudnica leti potrebno je :
Proveriti politiku avio kompanije. Smernice za trudnice mogu se razlikovati zavisno o prevozniku i odredištu.
Trudnice takođe obavezno vezuju pojas i to ispod stomaka.
Stimulisati cirkulaciju u nogama.Ako je let dugačak potrebno je praviti povremene šetnje po avionu. Ako trudnica mora da ostane da sedi, potrebno je povremeno se saviti i ispružiti gležnjeve. Takođe, preporučuje se izbegavanje nošenja uske odeće. Korišćenje kompresijskih čarapa može pomoći.
Potrebno je piti dosta tečnosti. Niska vlaga u kabini može dovesti do dehidratacije.
Izbegavati hranu i pića koja izazivaju nadutost. Zarobljeni gasovi se šire na nadmorskoj visini, što može prozrokovati neprijatnost.
Ukoliko trudnica ima mučnine prva pomoć može biti NAVOsolv koji brzo i jednostavno smanjuje i otklanja mučninu i povraćanje zahvaljujući đumbiru, vitaminu B6 magnezijumu. NAVOsolv se može direktno iz kesice staviti u usta ili rastvoriti u čaši vode ili soka.