DECA I EKRANI!?
Prema izveštaju Američke Pedijatrijske Akademije iz 2013, deca starosti 8 – 10 godina provode 8 sati dnevno koristeći razne digitalne medijume, dok tinejdžeri ispred ekrana provode 11 sati dnevno. Svako treće dete koristi tablet ili „pametni“ telefon pre nego što progovori!!!
Znamo da su iPad-ovi, pametni telefoni i Xbox-ovi oblik digitalne droge. Novija istraživanja moždanih slika pokazuju da oni utiču na prednji deo moždane kore – koji kontroliše izvršno funkcionisanje, uključujući i kontrolu impulsa – na isti način kako to radi kokain. Tehnologija je toliko hiper – uzbuđujuća da povećava nivo dopamina – neurotransmitera za dobro osećanje koji je najviše uključen u dinamici zavisnosti.
Ovaj zavisni efekat je razlog zašto je Dr. Petar Vajbrou, direktor neuronauka na UCLA univerzitetu, nazvao ekrane „elektronski kokain“ i kineski istraživači zovu ih „digitalni heroin“.
Tačno tako – mozak deteta tokom igranja Majnkrafta izgleda kao mozak na drogi. Zato i ne treba da nas čudi to što naše mališane jedva uspevamo da odlepimo od ekrana i što postaju ljuti i iznervirani ako im bilo šta prekrati njihovo vreme za ekranom. Povrh toga, stotine kliničkih studija pokazuje da ekrani povećavaju depresiju, anksioznost i agresiju i mogu čak da dovedu i do psihotičkih obeležja u kojima igrač izgubi kontakt sa realnošću.
Mnogi roditelji intuitivno razumeju da sveprisutni usijani ekrani imaju negativne posledice na decu. Možemo da vidim agresivne izlive besa kada se uređaji oduzmu deci i velike varijacije u rasponu pažnje kada deca nisu trajno podsticana svojim hiperuzbuđujućim uređajima. Još gore, vidimo decu kojoj postaje da bude dosadno, postaju bezvoljna, nezanimljiva i nezainteresovana kada nisu „uključena“.
Za početak, najbitnije je da se spreči da malo dete koje još ne govori , još uvek sedi u kolicima koristi uopšte bilo koju vrstu pametnog telefona ili tableta.Roditelji najčešće “zabavljaju” malu decu crtanim filmovima sa pametnih telefona dok pokušavaju da ih nahrane. To je velika zamka i nevolja u najavi ukoliko se roditelji ne odupru na vreme tom izazovu. To znači takođe da četvorogodišnjak ili starije dete koristi Lego umesto Majnkrafta; knjige umesto iPad-a; prirodu i sport umesto TV-a. Ako je potrebno, roditelji mogu zahtevati da škola detetu, ne daje tablet ili Hrombuk (Chromebook), pre nego što dete napuni, najmanje 10 godina (neki preporučuju i 12).
Detetu je potrebno jasno objasniti razloge zašto mu se ograničava vreme za ekranom. Poželjno je imati bar jedan obrok u toku dana sa decom bez ikakvih elektronskih uređaja na stolu – isto kao što je i Stiv Džobs imao večere bez tehnologije sa svojom decom.
Tehnološki najmoćniji ljudi današnjice su spoznali štetnost digitalne tehnologije pa su izvršni direktori i inžinjeri iz Silikonske doline, upisali svoju decu u NE tehnološke Valdorf škole. Osnivači Google-a Sergej Brin (Sergey Brin) i Lari Pejdž išli su u NE tehnološku Montesori školu, isto kao i tvorac Amazon-a Džef Bezos i osninvač Wikipedije Džimi Vejls.
Deci koja provode dosta vremena u kući, zatvorenim prostorima, a to je sve više dece-imaju nedostatak vitamina D3 koji je neophodan za rast i razvoj kostiju , ali i za sazrevanje imunološkog sistema.
Colief vitamin D3 sadrži holekalciferol u kapima za 4 meseca primene.Preporučena dnevna doza je 5 kapi.