DIJABETES JE/NIJE PREPREKA ZA DOJENJE
Trudnoće kod osoba sa dijabetesom, kao i trudnoće u kojima se pojavi dijabetes (gestacijski dijabetes), obično završavaju normalnim porođajem bez ikakvih posledica na majčino dugoročno zdravlje ili bebu. Svakoj trudnoj ženi koja zna da ima dijabetes potrebna je specijalistička nega i nadzor. Trudnoću treba intenzivno nadzirati u za to osposobljenom centru.
Ipak, dojenje donosi mnogo prednosti za majku sa dijabetesom ali i za bebu.
Nedavna istraživanja dokazuju da majke obolele od dijabetesa tipa 1 isključivim dojenjem od najmanje tri do četiri meseca osiguravaju značajno manji rizik od pojave dijabetesa istog tipa u generacijama svojih potomaka.
Sklonost dijabetesu je u velikom broju slučajeva nasledna pa dete može kasnije u životu oboleti od dijabetesa. Majke koje za vreme trudnoće obole od gestacijskog dijabetesa, dojenjem mogu smanjiti rizik da njihove kćeri razviju isti tip trudničkog dijabetesa tokom svojih trudnoća u budućnosti.
Dojenje deluje smirujuće i umanjuje stres koji inače loše utiče na opšte stanje obolele.
Potreba za insulinom najčešće se tokom dojenja lagano smanjuje u odnosu na period trudnoće zbog dodatne potrošnje glukoze u procesu stvaranja mleka.
Sastav mleka kod žene koja ishranom, prilagođenom fizičkom aktivnošću i dobro prilagođenom insulinskom terapijom održava normalan nivo šećera u svojoj krvi, vrlo je sličan sastavu mleka kao kod žena koje nemaju dijabetes. Molekule insulina su prevelike da bi prešle u majčino mleko, pa insulinska terapija ne može naškoditi bebi koja doji. Ako majka uzima oralno neki od lekova za dijabetes, trebala bi se posavetovati sa lekarom o mogućoj promeni terapije.
Kod žena koje boluju od dijabetesa nakon porođaja u pravilu naglo opada potreba za insulinom. Promene šećera u krvi normalne su u tom razdoblju zbog hormonskih promena, neredovnog rasporeda spavanja i početka dojenja. Majka treba učestalo proveravati šećer u krvi i paziti da ne dođe do hipoglikemije.
Kod zdravih žena mleko obično “nadođe” oko trećeg ili četvrtog dana nakon porođaja. Istraživanja su pokazala da kod većine majki koje boluju od dijabetesa tipa 1 mleko može “kasniti” i po dan-dva, a ponekad i više. Rano i često stavljanje bebe na grudi će potaknuti proizvodnju mleka, sprečiti razvoj prepunjenosti dojki i zastoja mleka, i pomoći da se dojenje brže i lakše “uhoda”.
Dojenje može prouzrokovati pad nivoa šećera u krvi, naročito ako majka doji između svoja dva obroka. U tom je slučaju preporučljivo da pre ili za vreme podoja uzme neku od namirnica bogatih ugljenim hidratima npr. GlukogelS koji će brzo podići nivo šećera u krvi i popije čašu tečnosti, najbolje vode. Ako je potrebno, istog se treba pridržavati i tokom noćnih podoja.