DOJENJEM PREVENIRAMO GOJAZNOST KOD DECE!
Prevencija gojaznosti kod dece postaje perspektiva javnog zdravlja i ima veliku važnost jer intervencije smanjivanja telesne težine kod gojazne dece nisu samo skupe, nego i retko uspešne. Dok su kratkoročne dobrobiti dojenja jako dobro utvrđene, u novije su vreme dokumentovane i moguće dugoročne dobrobiti dojenja , iznad uzrasta od dve godine.
U nekim je zemljama gojaznost najčešći poremećaj ishrane kod dece. To predstavlja važan faktor rizika za bolesti srca i krvnih sudova u odrasloj dobi.
Produženo dojenje ima zaštitni efekat na kasniju pojavu gojaznosti. Postoje prilično dosledni rezultati novijih istraživanja koji povezuju ishranu odojčadi s rizikom pojave gojaznosti u detinjstvu.
Na koji način dojenje doprinosi prevenciji gojaznosti?
Postoji pretpostavka da je zaštitni efekat dojenja na gojaznost povezan s unošenjem manje količine hranjivih materija i sporijem prirastu težine kod dojene dece u ranom periodu života. Upravo je to predmet ispitivanja u nekim zemljama, pa dajemo kratak pregled rezultata sprovedenih studija.
Povezanost prekomerne težine i dojenja kod 9 i 10- godišnjaka u Nemačkoj-istraživanje sprovedeno na 2106 dece pokazalo je „izrazito nisku učestalost prekomerne težine kod dojene dece u odnosu na decu koja nisu bila dojena, u Dresdenu i Munchenu“. Istraživači su, takođe, istakli kako „produženo dojenje i duže trajanje isključivog dojenja ima značajnu povezanost sa smanjenjem učestalosti prekomerne težine“.
U Sjedinjenim je Američkim Državama istraživanje sprovedeno 1996-97. na 15341 9-14-godišnjaka, pokazalo da je“odojčad koja je bila hranjena isključivo majčinim mlekom u prvih 6 meseci života imala manju incidencu (oko 22%) prekomerne težine 9-14 godina kasnije. Autori su zaključili da što duže dojenje traje, to je „zaštita“ od gojaznosti jača.
U Nemačkoj su autori u istraživanje uključili 9206 bavarske dece, koja su krenula u školu 1997. i otkrili kako je učestalost gojaznoosti kod dece koja nikad nisu bila dojena 4,5%, a kod dece koja su bila dojena 2,8%. Kod dece koja su bila dojena, rizik za prekomernu težinu iznosio je 20%; ako su bila dojena 6 meseci 35%;
Armstrong J et al. Dojenje i smanjenje rizika od gojaznosti. Lancet 2002; 359:2003-2004.
U ovom je istraživanju učestovalo više od 30000 dece iz Škotske koja su bila ili isključivo dojena, ili isključivo hranjena mlečnom formulom. Sva su deca ispitana u uzrastu od 3 do 3 i po godine. Gledao se indeks telesne mase i jesu li deca dojena. Istraživači su identifikovali decu kao gojaznu , ako im je BMI bio između 2% i 5% , kod dece istog uzrasta.
Dojenje je potencijalno korisno za populacijske strategije usmerene na prevenciju gojaznosti, posebno zajedno s ostalim faktorima korisnim za zdravlje i pravilan razvoj deteta koje osigurava dojenje.
Colief kapi sa vitaminom D3 su dodatna podrška dojenju, pravilnom rastu i razvoju deteta od samog rođenja.Preporučena dnevna doza je 5 kapi- 400 IJ dnevno do kraja prve godine života minimum, a po nekim preporukama i do kraja treće godine života.