FERO SULFAT, EFEKTIVNO GVOŽĐE ZA ANEMIJU KOD DECE
Među decom koja imaju anemiju usled nedostatka gvožđa (IDA), deca koja su se lečila fero sulfatom imala su više koncentracije hemoglobina posle 12 nedelja od one dece koja su primala kompleks polisaharida gvožđa.
Jacquelyn M. Powers, dr. Med. MS, s Medicinskog fakulteta u Bayloru, Houston, Teksas, i kolege objavili su rezultate svog dvostruko slepog, randomiziranog kliničkog ispitivanja, 13. juna 2017.godine u JAMA.
IDA je uobičajena vrsta anemije, koja pogađa milione ljudi širom sveta. U Sjedinjenim Državama procenjuje se da utiče na 3% dece u uzrastu od 1 do 2 godine, a povezano je s kašnjenjem neurorazvoja.Kod male dece IDA obično nastaje kao rezultat prehrambenog nedostatka zbog prekomernog unosa mleka i / ili dugog dojenja bez odgovarajuće nadoknade gvožđa.
Iako su za lečenje IDA dostupni mnogi oblici soli gvožđa , fero sulfat je najčešće propisani oralni oblik .
Istraživači su dizajnirali studiju kako bi ispitali da li je kompleks polisaharida gvožđa efikasniji od fero sulfata u poboljšanju koncentracije hemoglobina kod odojčadi i male dece s anemijom nastalom usled nedostatka gvožđa (IDA).
Klinička studija je obuhvatila 59 dece u uzrastu od 9 do 48 meseci (55% muškaraca) s prehrambenom IDA. Primarni ishod bila je promena koncentracije hemoglobina tokom 12 nedelja. Sekundarni ishodi uključivali su potpuno rešavanje IDA, promene nivoa feritina u serumu i ukupnu sposobnost vezivanja gvožđa.
Deca su dobijala jednu dnevnu dozu elementarnog gvožđa kao oralne kapi fero sulfata (15 mg / ml) ili oralne kapi kompleks polisaharida željeza (15 mg / ml).
Od početne do 12 nedelje, srednje koncentracije hemoglobina porasle su više kod dece koja su primala fero sulfat (sa 7,9 g / dL na 11,9 g / dL) nego kod one dece koja je primala kompleks polisaharida gvožđa (sa 7,7 g / dL na 11,1 g / dL), što predstavlja značajnu razliku od 1,0 g / dL sa tretmanom fero sulfatom.