FOLNA KISELINA U TRUDNOĆI I DOJENJU – KADA,KOLIKO?
Danas je već uobičajeno da se folna kiselina uzima tokom trudnoće. Dokazano je da neadekvatan unos folne kiseline pre začeća i tokom prvih 12 nedelja trudnoće dovodi do defekta neuralne cevi kod fetusa.
Danas se preporučuje uzimanje folne kiseline i u periodu pre začeća, znači, u periodu kada pokušavate ostati u drugom stanju.
Preporučena dnevna doza folne kiseline potrebna da smanji rizik od nastanka neuroloških oštećenja kod deteta je 400- 800 mcg na dan. Lekar može savetovati da se uzima veća doza folne kiseline ako postoji veći rizik od oštećenja neuralne cevi tokom trudnoće.
Povećani rizk od nastanka defekta neuralne cevi može postojati ako:
- prethodna trudnoća je rezultirala defektom neuralne cevi
- žena ili partner ima defekt neuralne cevi
- žena ili partner ima porodičnu anamnezu oštećenja neuralne cevi
- žena ima dijabetes
- žena ima povećan BMI, odnosno, gojaznost
- žena ima bolest srpastih ćelija
- žena uzima određene lekove protiv epilepsije
Suplementacijom folne kiseline smanjuje se procenat oštećenja nervnog sistema novorođenčeta za 50 do 80 posto. Drugim rečima, folna kiselina je važna za razvoj ploda i prevenciju defekata kod dece.
Folnu kiselinu je potrebno uzimati pre trudnoće i u prvom trimestru trudnoće obavezno. Do početka drugog tromesečja trudnoće će se početi razvijati svi bebini organi. Paralelno se razvija i posteljica, organ pomoću kojeg će beba sve do porođaja primati kiseonik i hranljive materije. Kroz posteljicu je beba izložena svemu što majka unosi u svoje telo.
Zašto je folna kiselina iznimno važna u trudnoći?
Folna kiselina (vitamin B9) ključna je za pravilno funkcionisanje mozga, mentalno i emocionalno zdravlje. Ima važnu ulogu u sintezi i deobi DNA – genetski kod za replikaciju svake nove ćelije i delova RNA koji su potrebni za sintezu proteina u svim ćelijama. Zbog toga ‘brzorastuća’ tkiva kao što je fetus ili ćelije koje se moraju brzo obnavljati kao što su crvene krvne ćelije- eritrociti i ćelije imunološkog sistema , imaju veliku potrebu za folnom kiselinom.
Folna kiselina je nutrijent koji osigurava normalan rast i razvoj, a posebno je važna za funkciju nervnog i probavnog sistema, polnih organa i stvaranje belih krvnih zrnaca. Reguliše razvoj nervnih ćelija embriona i fetusa i sprečava oštećenje neuralne cevi. Iako je uzimanje folne kiseline neophodno u prvom tromesečju, razdoblju kada se razvija nervni sistem deteta kako bi se prevenirao nastanak oštećenja neuralne cevi (najčešće spina bifida i encefalija), mađarski naučnici tvrde kako je i u zadnjem tromesečju folna kiselina važna. Istraživanje objavljeno u časopisu European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology u februaru 2010. godine je pokazalo kako je svakodnevno uzimanje folne kiseline rezultiralo 7 posto smanjenim rizikom od prevremenog porođaja, a pronađena je i pozitivna korelacija s porođajnom težinom.
Folna kiselina i dojenje
Folnu kiselinu sigurno je uzimati dok žena doji. Prelazi u mleko, ali nije štetna za dete.
Jedan od glavnih razloga nastanka megaloblastne anemije jeste i nedostatak folne kiseline, pa je u smislu prevencije nastanka anemije važno uzimati folnu kiselinu.
Irovit kapsule sadrže 47 mg gvožđa i 500 mcg folne kiseline u formi peleta sa sporim oslobađanjem. Irovit kapsule su namenjene ženama koje planiraju trudnoću ili su u drugom stanju ili u periodu dojenja u prevenciji i terapiji anemije i defekta neuralne cevi.