HIPEREMESIS GRAVIDARUM I AUTIZAM !?
Nije svako povraćanje i mučnina tokom trudnoće Hiperemesis Gravidarum(HG) i o tome smo već pisali, ali intenzivno povraćanje tokom trudnoće koje izaziva dehidrataciju sa poremećajem elektrolita, gubitkom telesne težine i ketozom jeste ozbiljno stanje koje se mora vrlo često intrahospitalno rešavati.
U novom retrospektivnom kohortnom istraživanju,utvrđeno je da deca koja su izložena hiperemesis gravidarum (HG) intrauterino, imaju veću predispoziciju za dijagnostikovanje nekog poremećaja iz autističnog spektra (ASD) od dece čije majke nisu patile od HG-a.
„Naši nalazi pružaju dodatne dokaze da intrauterino okruženje ima značajan uticaj na rizik od ASD-a“, napominju dr. Darios Getahun iz Kaiser Permanente-a u Južnoj Kaliforniji (KPSC) u Pasadeni i njegovi kolege u svom izveštaju , objavljenom na mreži 3. septembra u American Journal of Perinatology.
S obzirom na to da su metabolički problemi u ranoj trudnoći povezani s neurorazvojnim stanjima ploda, autori su pretpostavili da će izloženost HG-u – jaka mučnina i povraćanje u trudnoći koja može dovesti do neuhranjenosti majke i dehidracije i da takođe može biti povezana s povećanim rizikom ASD-a kod dece.
Da bi to ispitali, pregledali su 469.789 dece rođene 1991.-2014. U bolnicama KPSC-a, od kojih je 1,8% dijagnosticirano ASD.
Incidencija ASD među decom čije majke nisu imale HG tokm trunoće je bila 1,71 / 1000 osoba, dok je za decu čije su majke imale HG tokom trudnoće incidenca bila 2,87 / 1000 osoba. Dijagnoza HG u prvom i drugom trimestru bila je povezana s povećanim rizikom ASD-a.
Deci čije su majke imale HG tokom trudnoće poremećaj iz spektra ASD je dijagnostikovan u mlađem uzrastu u odnosu na decu s autizmom čije majke nisu imale HG tokom trudnoće, otkrili su istraživači. Povezanost je primećena kod oba pola, ali jača je bila kod devojčica nego dečaka.
„HG, kao uzrok nehranjenosti majke u ranoj trudnoći, može imati dubok uticaj na razvoj mozga fetusa direktno ili usled metaboličke neravnoteže koja je posledica pothranjenosti i dehidracije majke, ili indirektno , kroz hipoksemiju i smanjeno snabdevanje hranljivim sastojcima ploda „, pišu dr. Getahun i njegove kolege.
Zaključuju: „Dijagnoza HG povezana je s ASD rizikom i može biti korisna u prepoznavanju rizične dece koja bi mogla imati koristi od pojačanog nadzora i ranije dijagnoze i intervencije.“
Đumbir i vitamin B6 klinički dokazano mogu ublažiti simptome mučnine i povraćanja tokom trudnoće.Uskoro u NAVOsolv kesicama. Trudnice ih mogu uzimati direktno iz kesice ili razmutiti u čaši vode ili soka.BRZO, LAKO I JEDNOSTAVNO bez mučnine i povraćanja.