HIPERTENZIJA U TRUDNOĆI
Hipertenzija je najčešći medicinski problem koji se javlja tokom trudnoće i stvara komplikacije kod oko 10% trudnica.Uzroci hipertenzije mogu biti različiti, od genetske predispozicije do prekomerne težine trudnice. U rizičnoj su grupi i trudnice koje očekuju blizance i žene koje su pre trudnoće patile od bolesti bubrega, visokog krvnog pritiska ili dijabetesa.
Težina bolesti zavisi u kojoj nedelji trudnoće se javi i koliko je krvi pritisak povišen. Srećom, većina trudnica će imati samo blaži oblik bolesti koji se može kontrolisati oralnim lekovima. Manji broj trudnica može razviti komplikacije hipertenzije u trudnoći – zastoj u rastu ploda, prevremeni porođaj, prevremeno odlubljivanje posteljice.
4 vrste povišenog krvnog pritiska u trudnoći:
Gestacijska hipertenzija: visoki krvni pritisak koji se razvija nakon 20. nedelje trudnoće. Nema viška belančevina u urinu ili drugih znakova oštećenja organa. Neke žene s gestacijskom hipertenzijom s vremenom razviju preeklampsiju.
Hronična hipertenzija: visoki krvni pritisak koji je bio prisutan pre trudnoće ili se javlja pre 20. neelje trudnoće. S obzirom da visoki krvni pritisak obično nema simptome,ponekad je teško odrediti kad je počelo.
Hronična hipertenzija s preeklampsijom: ovo stanje se javlja kod žena s hroničnim visokim krvnim prirtiskom pre trudnoće, s kojom dolazi do pogoršanja visokog pritiska, imaju proteine u urinu ili druge zdravstvene komplikacije tokom trudnoće
Preeklampsija: ponekad hronična hipertenzija ili gestacijska hipertenzija dovode do preeklampsije, komplikacije u trudnoći koju karakteriše visok krvni pritisak sa znakovima oštećenja drugog sistema organa – obično posle 20. nedelje trudnoće. Ako se ne leči, preeklampsija može dovesti do ozbiljnih – čak fatalnih komplikacija – za majku i dete.
Preeklampsija se javlja u 3-6% svih trudnoća, a učestalost je 1,5 do 2 puta veća u prvoj trudnoći.
Ako se uz povišeni krvni pritisak kod trudnice javlja i naglo oticanje, ne samo stopala nego i ostalih delova tela i postoji pozitivan nalaz belančevina u urinu, radi se o poremećaju koji se naziva preeklampsija. Uz proteine u urinu, otečenost prstiju i zglobova, simptomi uključuju glavobolje, tačkice ispred očiju i druge smetnje vida , bol ispod grudnog koša, s desne strane.
Teška preeklampsija može negativno uticati na majku i dete, a razvija se u poslednjim nedeljama trudnoće. Dolazi do mučnina, nepodnošenja jakog svetla i povraćanja. U takvim slučajevima, trudnice se zadrže u bolnici pod nadzorom jer se u zavisnosti od nedelje trudnoće,ponekad mora uraditi hitan carski rez.
Akutna pojava, jaka hipertenzija koja se precizno meri standardnim tehnikama i perzistentna je 15 minuta ili duže smatra se hipertenzivnom hitnom situacijom.
Hipertenzivni poremećaji u trudnoći mogu prouzrokovati smrt majke i fetusa i oni su i dalje vodeći izvor smrtnosti majki.
Irovit kapsule sadrže gvožđe i folnu kiselinu koji će obezbediti da depoi feritina budu adekvatno popunjeni i da se trudnoća i porođaj odvijaju bez komplikacija i anemije.