HIPOGLIKEMIJA-HIPO STOP!
“Nizak novo šećera u krvi razlog Vukčevićeve saobraćajke”
Hrvatski fudbaler je dobio napad hipoglikemije u trenutku kada se zakucao u šleper. Nemački mediji su objavili ono što se sumnjalo prethodnih par dana: da je Vukčević doživeo nesreću jer mu je pozlilo neposredno pre udarca u kamion. Fudbaleru je pozlilo zato što je zapao u hipoglikemiju, odnosno imao je nizak nivo šećera u krvi.”- ovako su obaveštavali mediji pre par godina.(petak 12 oktobar 2012 / Izvor: mozzartsport.com)
Hipoglikemija, ili „hipo“, je medicinski naziv za nizak nivo šećera krvi, tj. označava nivo glukoze u krvi niži od 3.9mmol/L.
Simptomi hipoglikemije pri vrednosti od 3.5 mmol/L nisu isti kao kada je hipoglikemija 2 mmol/L. U slučaju nižih vrednosti, simptomi hipoglikemije su izraženiji i snažniji tako da je povratak organizma u „normalno“ stanje duži.
“Kod osoba koje imaju tip 1 dijabetesa i koje su na insulinu, četiri do osam tih epizoda se dešava mesečno, što uopšte nije malo, praktično jednom nedeljno. Pacijenti sa tipom 2 dijabetesa koji su na tabletama ili na dugodelujućim preparatima insulina imaju ređe hipoglikemiju, oko tri do četiri puta mesečno“, objašnjava prof. dr Katarina Lalić, endokrinolog Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Kliničkog centra Srbije.
Najčešći uzroci hipoglikemije kod dijabetičara su prevelika doza ili neadekvatna vrsta insulina, nedovoljni obroci ili neplanirana ili suviše naporna fizička aktivnost kojom se šećer naglo potroši u većoj količini,previše alkohola ili konzumiranje alkohola natašte.Hipoglikemija se može pojaviti i 10-20 sati nakon fizičke aktivnosti. Međutim, hipoglikemije se javljaju i kod osoba koje nemaju dijabetes, najčešće kao posledica nepravilne ishrane u kojoj dominiraju ugljeni hidrati.
Većini ljudi će telo poslati signal u nekom obliku kad nivo glukoze u krvi počne da opada. Među takvim upozorenjima su i:
- osećaj gladi
- drhtanje ili uznemirenost
- znojenje
- teskoba ili razdražljivost
- bledilo kože
- ubrzanje pulsa ili ubrzano kucanje srca
- peckanje na usnama
- zamagljenje vida.
Postoje osobe , posebno dugogodišnji dijabetičari, koje znakove hipoglikemije ne prepoznaju na vreme pa nakon blaže, završe u težoj hipoglikemiji sa simptomima koje vrlo često prepozna okolina, a sama osoba nije svesna promene svog ponašanja,slabljenja koncentracije,nejasnog izražavanja , zbunjenosti ili razdražljivosti.
Hipoglikemija značajno utiče na kvalitet života. Osobe s učestalim hipoglikemijama osim uticaja na zdravlje imaju i smanjenu sposobnost upravljanja motornim vozilima, probleme pri zapošljavanju, strah od hipoglikemije,posebno strah od noćne hipoglikemije , depresiju…
Posledice hipoglikemije mogu biti veoma ozbiljne, poput oštećenja mozga i kognitivnih funkcija, a u određenim slučajevima čak i srčanog udara.
Kako sprečiti hipoglikemiju?
Za prevenciju hipoglikemije u osoba obolelih od šećerne bolesti važno je redovno imati obroke, uzimati propisane doze lekova za šećernu bolest , naučiti kako prilagoditi dozu leka u slučaju hipoglikemije i odrediti koncentraciju glukoze u krvi pre i posle fizičke aktivnosti kako bi mogli prilagoditi obroke odnosno dozu leka.
Šta učiniti u slučaju hipoglikemije?
- Uvek sa sobom GlukoGel koji se istisne na unutrašnju stranu obraza , obraz se nežno masira spolja kako bi ubrzao apsorpciju glukoze.Glukoza će se osloboditi već u ustima.
- Postupak se može ponoviti nakon 10 minuta, odnosno , nakon merenja nivoa šećera u krvi.
- Ukoliko je osoba bez svesti, treba pozvati Hitnu pomoć
- Nositi sa sobom zdravstvenu knjižicu.
- Obavestiti prijatelje i članove porodice o tome kakve simptome izaziva hipoglikemija i kako se ona može otkloniti, zbog toga što je verovatno da osoba neće moći jasno da razmišlja kada nivo glukoze u krvi padne ispod normalnih vrednosti .
- Verujemo da će osobe koje imaju problem sa hipoglikemijom same naučiti da prepoznaju upozoravajuće simptome hipoglikemije, ali treba imati na umu da se oni vremenom mogu
- Neophodno je da osoba sa hipoglikemijom bude uvek spremna da proveri nivo glukoze u krvi ako doživi bilo kakve neuobičajene simptome.
Želimo Vam dobre šećere!
#hipoglikemija;#dijabetes;#glukoza;#glukogel;