HIRZUTIZAM (POJAČANA MALJAVOST)- KAKO, ZAŠTO?
Hirsutizam je prekomerna maljavost kod žena na mestima koja se obično vide na muškarcima, kao što su lice, grudi, leđa i stomak, i koja se javlja zbog hormonskog poremećaja (preterana produkcija testosterona) ili je nepoznatog uzroka. Obično se javlja kod 5-10% odsto žena u reproduktivnom dobu. Prekomeran rast dlake često može izazvati značajan psihološki i emocionalni distres. To nije bolest, ali može biti simptom drugih oboljenja, ili može da bude nasledno stanje.
Hirzutizam je uzrokovan povećanim stepenom cirkulišućih androgena kod žena (80%), često iz jajnika ili nadbubrežne žlezde, a većina žena sa hirzutizmom (70-80%) imaju sindrom policističnih jajnika (PCOS).
Obično je povezan sa metaboličkim sindromom, ali može biti i idiopatski ili indukovan lekovima.
Hirszutizam je potencijalni marker hiperandrogenog poremećaja koji može zahtevati specifično lečenje i može imati različit uticaj na fertilitet.
Za žene sa blagim hirzutizmom i bez evidentnog endokrinog poremećaja, predlaže se ili farmakološka terapija ili direktnim metodama uklanjanja malja.
Kao farmakološka terapiju se predlaže oralni kombinovani estrogeno – progesteronski preparat za većinu žena, uz dodatak antiandrogena posle 6 meseci ako je odgovor
suboptimalan.
Za većinu žena koje biraju terapiju uklanjanja malja, predlaže se laserska/fotepilacija. Većina žena sa hirzutizmom se javlja lekaru zbog estetskih razloga, a zbog zabrinutosti u vezi sa prekomernim rastom malja. Kako mnoge od ovih žena mogu da imaju stanje viška androgena, važno je da se izvrši detaljna anamneza, fizikalni pregled i biohemijska evaluacija kako bi se identifikovali bilo koji od endokrinih poremećaja.
Blag ili umeren hirzutizam ne zahteva uvek lečenje. Žene treba da budu edukovane o kozmetičkoj, kao i farmakološkoj terapiji, mogućoj potrebi za dugotrajnim lečenjem, kao i potencijalnim nusefektima različitih lekova ili procedura. Potrebno je upoznati osobe sa hirzutizmom da će farmakološka terapija verovatno rezultirati sporijim rastom kose i manjom potrebom za uklanjanjem dlake, u poređenju sa potpunim eliminacijom folikula dlake. Praćenje efekta lečenje treba obaviti tako što se odredi Ferriman Gallwey score. Najvažniji ishod verovatno je percepcija pacijenta o poboljšanju. Ne postoje preporuke za praćenje nivoa androgena tokom tretmana. Lečenje nastaviti u reproduktivnom
periodu sve dok pacijentkinja želi, a treba obustaviti ako se planira trudnoća.
Gyinos je dodatak ishrani koji sadrži mio inozitol i folnu kiselinu u kombinaciji.Gyinos se pokazao uspešnim u otklanjanju simptoma policističnih jajnika, pa i hirzutizma.Kliničke studije pokazuju da je kod 30% žena sa policističnim ovarijalnim sindromom koje su imale pojačanu maljavost kao simptom PCOS nakon šestomesečne primene kombinacije mio inozitola i folne kiseline došlo do nestanka ili smanjenja maljavosti.