HPV VAKCINACIJA PREPORUKE
Infekcija genitalnih organa humanim papiloma virusom (HPV) je najčešća virusna infekcija koja se prenosi polnim putem.Učestalost infekcije HPV-om je najviša kod seksualno aktivnih adolescentkinja.
Najveći broj HPV infekcija prolazi bez posledica, ali se HPV smatra odgovornim za nastanak približno 630.000 slčajeva karcinom cerviksa uterusa, orofarinksa, anusa, vulve, vagine i penisa svake godine. HPV uzrokuje i genitalne bradavice i rekurentnu respiratornu papilomatozu čija je učestalost u porastu i to su činjenice koje zabrinjavaju.
Vakcina protiv HPV je stvorena rekombinantnom tehnologijom i sastoji se od virusu- sličnih partkula, pa otuda ova vakcina nije infektivna jer ne sadrži živi biološki materijal ili virusnu DNK.Do danas su razvijene tri vrste HPV vakcine: četvorovalentna, dvovalentna i devetovalentna.
Vakcina protiv HPV-a indukuje stvaranje antitela protiv glavnog proteina omotača virusa L1. Titar antitela je najviši posle ćetiri nedelje od treće doze vakcine, opada tokom prve godine, a zatim se stabilizuje i ostaje nepromenjen više godina.
Kliničkim studijama je dokazano da sve tri vakcine efikasno spečavaju nastanak premalignih i malignih promena cerviksa uterusa, vagine i vulve. Kod osoba koje su vakcinisane pre početka seksulane aktivnosti vakcine u potpunosti sprečavaju razvoj displazije cerviksa uterusa teškog stepena koja je izazvana vakcinalnim tipovima HPV-a.Devetovalentna vakcine protiv HPV-a će sprečiti oko 90% teških dispalzija i karcinoma cerviksa uterusa.Četverovalentna i devetovalentna vakcina pružaju visok stepen zaštite od genitalnih bradavica.
Preporuka je dakle da se vakcinacija sprovede pre početka seksualne aktivnosti kada još uvek nema rizika za infekciju HPV-om.Preporučuje se , takođe, da se vakcina primeni pre navršenih 15 godina života, jer je tada imunski odgovor snažniji nego kod starijih adolescenata.
Koliko se mladih ljudi vakciniše protiv HPV-a?
Do maja 2018. godine 81 zemlja članica Ujedinjenih nacija je usvojila nacionalni program HPV imunizacije.U Srbiji HPV vakcin njie obavezna iako se nalazi u kalendaru preporučenih vakcina od 2017. godine.Troškove vakcinacije u potpunosti snose roditelji.
Vađno je naglasiti da je prilikom transporta ovih vakcina potrebno pratiti temperaturu, odnosno, sve tri vakcine su stabilne na temperaturi od 8- 25ºC tokom tri dana, a četverovalntna vakcina se prva tri dana ne menja čak i na temperaturama do 42ºC.
Ako je osoba uzrasta 15 godina ili starija, vakcinu treba primeniti u režimu od tri doze (0,1-2, 6 meseci).Drugu dozu treba dati najmanje mesec dana posle prve doze, a treću dozu najmanje tri meseca posle druge doze.Sve tri doze treba primeniti u roku od 24 meseca.
Najveći obuhvat vakcinom ptrotiv HPV-a je postignut u najrazvijenijim zemljama sveta u kojima je izuzetno razvijen i skrining na cervikalni karcinom.
Mislite o svom genitalnom zdravlju na vreme, pre nego što nastanu komplikacije…
Gyinos kao kombinacija mio inozitola i folne kiseline je savezik u borbi za potomstvo svim ženama.