I TATE MOGU IMATI POSTPOROĐAJNU DEPRESIJU!
Verovali ili ne, i muškarci mogu patiti od postporođajne depresije. Istraživanja u svetu pokazala su da ta neobična vrsta depresije pogađa jednog od deset novopečenih tata, u razdoblju od tri do šest meseci nakon rođenja bebe.
Kod žena je postporođajna depresija povezana s hormonskim promenama i obično brzo nestaje, dok kod muškaraca može početi kasnije i trajati mnogo duže. Radi se verovatno o povratku u stvarnost, nakon uzbuđenja iščekivanja bebe, porođaja i bebinog dolaska kući. Ili je reč o strahu od odgovornosti roditeljstva i gubitka slobode, strahu da neće biti dobar otac,strahu od odbacivanja, finansijskim brigama i slično.
Nova UNLV (University of Nevada, Las Vegas) studija objavljena u februaru 2019. u časopisu Journal of Family Issues nudi dubinski pregled iskustava novih očeva s postporođajnom depresijom (PPD). Studija istražuje probleme s kojima se sreću očevi i kako mogu preći prepreke s kojima se sreću u dobijanju dijagnoze i lečenju malo poznatog fenomena.
Između 5 i 10 posto novih očeva u Sjedinjenim Državama pati od PPD-a, pokazuju podaci američkih Centra za kontrolu i prevenciju bolesti. Jedno istraživanje pokazuje da rizik prelazi 24 do 50 posto za muškarce čiji partneri pate od PPD-a.
Tim istraživača, predvođen profesorom UNP-a za parove i porodičnu terapiju Brandonom Eddyjem, pretraživao je blogove, web stranice, forume i chat sobe za račune iz prve ruke novih tata. Pojavilo se šest tema:
Očevima su takođe potrebne informacije i edukacija. Očevi nisu znali da muškarci mogu patiti od PPD-a i bili su iznenađeni kad su saznali da su drugi to iskusili. Žene koje su videle PPD kod muškaraca nisu bile sigurne kako to nazvati. Muškarci su se žalili da nisu primali informacije od lekara ili terapeuta ili su se frustrirali što su informacije o PPD-a koja su uspeli pronaći fokusirane samo na to kako pomoći svojim suprugama.
Pridržavanje rodnih očekivanja. Mnogi su se očevi osećali pod pritiskom jer vladaju tradicionalni stereotipovi o „jakom muškarcu“.
Potiskivanje osećanja. Muškarci su oklevali podeliti svoje osećaje iz straha da ne zvuče smešno ili izgledaju slabo u odnosu na svoje žene.
Premor. Mnogim je novim tatama bilo teško izraziti svoje osećaje zbunjenosti, iscrpljenosti, bespomoćnosti, usamljenosti i osećaja zarobljenosti. Roditelji često pate od nedostatka sna nakon rođenja, što može pogoršati stres i depresivne simptome – čineći ih razdražljivijima na plač njihove dece.
Negovanje beba. Dok su mnogi očevi izrazili radost i uzbuđenje zbog dolaska svoje dece, drugi su zamerili stalno poklanjanje pažnje njihovoj bebi. Nekoliko ljudi razgovaralo je o suzbijanju nagona da povrede dete ili sebe.
Iskustvo zanemarivanja. Tate su se osećale izgubljene, zaboravljene i zanemarene od strane svojih supruga, zdravstvenog sistema i društva. Jedan je otac opisao “nelagodno smejanje” dok je čitao PPD pitanja koja se obično postavljaju ženama tokom rutinskih pregleda: “Počeo sam se osećati kao da bi mi neko trebao postavljati ista pitanja”.
“Depresija često izgleda drugačije kod očeva nego kod majki”, rekao je Walsh. “Pored poznatih simptoma depresije, poput uporne tuge, gubitka interesa za prijatne aktivnosti i poteškoće s jedenjem i spavanjem, muškarci mogu prikriti svoje simptome bacajući se na posao ili pijući više.”
Očevi s postporođajnom depresijom takođe će manje verovatno od majke zatražiti pomoć, a nedostatak svesti o očinskoj depresiji može im otežati suočavanje s problemom.
Stručnjaci savetuju novopečenim očevima da pokušaju razgovarati sa svojom partnerkom, članom porodice ili prijateljem o tome jer će tako lakše steći jasniju perspektivu i dobiti podršku koja im je potrebna. Ponekad, ako se depresivno stanje nastavi, može se pretvoriti u ozbiljnije poremećaje kao što su – iscrpljenost i stalan osećaj straha, neprestana briga oko finansija, povlačenje od porodice, emocionalna preosetljivost, poremećaji spavanja.
Screening očeva na postporođajnu depresiju jednako su važni kao i za majke koje obavljaju preglede, tvrde istraživači, a trenutne smernice ne idu dovoljno daleko u pozivanju lekara da identifikuju nove očeve koji možda pate.
Irovit kapsule sadrže gvožđe sulfat i folnu kiselinu u formi peleta u kapsulama sa sporim oslobađanjem.Saveznik su mamama i trudnicama u brobi sa anemijom pre, tokom trudnoće i nakon porođaja.