IRITABILNI CREVNI SINDROM (IBS) I KVALITET ŽIVOTA (QoL)
Šta je Iritabilni crevni sindrom (IBS) ?
Ovaj sindrom je u medicini poznat pod više naziva, spasticki kolon, spastički kolitis, mukozni kolitis, prenadraženo debelo crevo, kao i sindrom iritabilnog kolona. To je u suštini sindrom koji prati savremenog čoveka .
IBS je hronični sindrom koji se javlja u epizodama, dugotrajan je i praćen abdominalnim bolom/nelagodnošću povezanim sa poremećajem pražnjenja (opstipacija i/ili dijareja).Svrstava se u funkcionalne gastrointestinalne poremećaje koji u osnovi nemaju organsko oboljenje.
Često se početak ovog sindroma poklapa sa stanjem nakon neke infekcije, ili psihičkog stresa.
Kliničke studije pokazuju sve više da je sprega crevo -mozak najodgovornija za nastanak ovog sindroma.Krivac je takozvani enterični crevni sistem, koji je od jednjaka do anusa prožet sa više od 100 miliona nervnih ćelija, struktuiranih na sličan način kao ćelije mozga. Isti nervni transmiteri postoje i u želudačno-crevnom sistemu..Visceralna hipersenzitivnost (osetljivost) kolona je odgovorna za nastanak simptoma koji prate IBS.
Postavljanje dijagnoze sindroma iritabilnog kolona nekada može biti problematično, jer simptomi mogu ličiti na celijačnu bolest, neke infekcije i parazitoze, zapaljenske bolesti creva, hronični zatvor i mnoge druge.
U postavljanju dijagnoze, najbolje je slediti dijagnostički algoritam po kom se isključuju navedene bolesti i time se postavlja dijagnoza sindroma iritabilnog kolona.
Kod pacijenata starijih od 50 godina preporučuje se kolonoskopski pregled.
- IBS prevalenca u svetu- oko 11%
- IBS češći kod žena
- IBS ima tokom celog života 1: 5 osoba
- Najčešće se ispoljava između 15-66 godina
- Utiče na kvalitet života pacijenta kao hronično bubrežno oboljenje
- Abdominalna bol dominantan simptom koji utičena QoL
- Troškovi lečenja IBS u UK £26 miliona
- Amerikanci su izracunali da su za lecenje nervoznog debelog creva godišnji troškovi veci od 17 milijardi dolara
Iritabilni kolon manifestuje se bolom u stomaku, grcevima, nadimanjem, pretakanjem u crevima, ali i zatvorom, prolivom ili kombinacijom ova dva simptoma. Prate ih vrlo često depresija i anksioznost. Svi ovi simptomi dovode do poremecaja kvaliteta života i nerazumevanja okoline. To prakticno znaci da osobi koja pati od sindroma nervoznog debelog creva može da se desi da mora i do četiri ili pet puta u toku poslovnog sastanka da ode do toaleta , što negativno utice na samopouzdanje.i
Sindrom nervoznih creva najčešće pogađa osetljive osobe, često perfekcioniste, kod kojih se simptomi obično javljaju u uslovima pojačane psihičke napetosti, odnosno stresa.
IBS nije bolest koja ugrožava život pacijenta, ne povećava rizik od nastanka karcinoma, ali značajno umanjuje kvaitet života pacijenta, utiče na njegov socijalno-ekonomski status i ima psihološke posledice po zdravlje pacijenta.
Potreban je ozbiljan pristup za ublažavanje tegoba koje ometaju obavljanje svakodnevnih aktivnosti u jednom prosečnom radnom danu savremenog čoveka.
METEOSPASMYL ,ozbiljan pristup IBS-u i pacijentima!
Više o Meteospasmylu-u i IBS-u možete saznati na XVIII Kongresu UDRUŽENJA INTERNISTA SRBIJE od 31. maja do 03.juna 2018. na Zlatiboru.