JESU LI NOĆNE HIPOGLIKEMIJE RAZLOG ZA BRIGU?
Bliski susret s hipoglikemijom imali su gotovo svi koji imaju dijabetes.
Prilično stresno i opasno stanje, zar ne? A tek noćne hipoglikemije?
Nizak nivo šećera u krvi, odnosno hipoglikemija, utiče prvenstveno na rad i funkciju mozga! Hipoglikemija nikako nije “bezazlena” situacija koju treba ignorisati i ne pridavati joj preveliku pažnju.
Koliko god zamorno zvučalo izuzetno ja važno održavati optimalan nivo šećera u krvi i tokom dana i tokom noći….
Hipoglikemija je stanje organizma kada je nivo šećera u krvi ispod normalnih vrednosti, smatra se da je to ispod 3.9 mmol/L.
Pad nivoa šećera u krvi ne događa se retko, česti su problemi kako tokom dana tako i tokom noći.
Najčešće se simptomi javljaju kada je nivo glukoze u krvi između 2.8 i 3.2. mmol/L.
Uzroci hipoglikemija su najčešće preskakanje obroka ili zakasneli obroci (isto kao i manji obroci) kao i prevelika doza insulina ili bilo kojeg drugog leka za lečenje šećerne bolesti.
Govorimo li o simptomima hipoglikemije najizraženiji je osećaj gladi, zatim slabost, drhtavica, glavobolja ili vrtoglavica, smetenost, ubrzan rad srca i smetnje vida i govora. Teži slučajevi hipoglikemije mogu dovesti do poremećaja svesti i kome, srčani i moždani udar, srčanu aritmiju.
Koliko su neugodne noćne hipoglikemije?
Često ne budemo niti svesni simptoma noćnih hipoglikemija pa se spavanje nastavi. Kako ćete ujutro prepoznati da ste bili u hipoglikemiji? Znakovi su prilično očigledni jer se budite s glavoboljom, osećajem nenaspavanosti i neuobičajenim umorom dok je posteljina vlažna od znojenja.Nekada su simptomi izraženiji pa dolazi do buđenja.
Najčešće se savetuje uzimanje glukoze na usta (u obliku GlukogelS, dekstroznog gela jer je bezbedan za primenu i u polusvesnom ili pospanom stanju).
Što može biti uzrok noćne hipoglikemije?
Razmislite da li je doza bazalnog insulina bila dobra, jeste li tokom dana imali dovoljno fizičke aktivnosti, jeste li konzumirali alkohol pre spavanja, da li je došlo do izostanka večere ili noćnog obroka.
Da ne dođe do noćnih hipoglikemija…
Testirajte nivo šećera u krvi pre spavanja, najčešće se savetuje da je ona veća od 5.5 mmol/L. Sumnjate li na noćnu hipoglikemiju, pokušajte se probuditi (najbolje) oko 3 sata ujutro i opet testirajte svoju glikemiju. Uočite li da je u pitanju hipoglikemija razgovarajte s lekarom o podešavanju doze insulina – odnosno unosu ugljenih hidrata pre spavanja. Uz krevet imajte GlukogelS, brzo delujući dekstrozni gel.Ako osetite hipoglikemiju, istisnite celu tubu GlukogelS u usta, glukoza će se otopiti i resorbovati već u ustima pa će se nivo šećera u krvi podići za nekoliko minuta.
Korigovanje hipoglikemije na predvidljiviji način uz pomoć Glukogels omogućava osobi sa dijabetesom veću kontrolu nad oscilacijama šećera u krvi, daleko veću sigurnost i manje komplikacija kao posledice stalnih promena nivoa šećera u krvi. Jer ne zaboravimo da iako je hipoglikemija opasna zbog mogućih nezgoda i mogućeg smrtnog ishoda, izuzetno su opasne i oscilacije i hiperglikemije odnosno šteta koje dugoročno organizmu nanose.