KADA JE I KOLIKO INTENZIVNA TERAPIJA INSULINOM OPASNA?
Za osobe s dijabetesom, uzimanje lekova i nadzor šećera u krvi deo je njihove svakodnevice. Međutim, prema novim istraživanjima iz klinike Mayo, više od 2,3 miliona odraslih pacijenata u SAD-u se verovatno leči preintenzivno. To je bio razlog na hiljade poseta hitnim službama i hospitalizacija zbog hipoglikemije (niskog šećera u krvi).
Istraživački tim, predvođen Rozalinom McCoy, dr. Med., endokrinologom i lekarom primarne nege na klinici Mayo, pokušao je identifikovati stvarne implikacije intenzivne terapije za snižavanje glukoze u SAD-u. Istraživanje je pokazalo preterano intenzivnu terapiju za snižavanje glukoze – kada pacijenti primaju više lekova nego što je potrebno na osnovu praćenja njihovog nivoa hemoglobina A1C.Utvrđeno je da je preintenzivna terapija insulinom bila direktan uzrok 4.774 hospitalizacije i 4.804 poseta hitnoj službi u dvogodišnjem razdoblju. Njihova otkrića objavljena su 15. avgusta u zborniku Mayo Clinic.
“Iako neke epizode hipoglikemije mogu biti neizbežne, pogotovo ako su uzrokovane nepromenljivim faktorima rizika, kao što je potreba za insulinskom terapijom, druge se mogu sprečiti, kaže dr McCoy.
Ljudi koji imaju više hroničnih zdravstvenih stanja, stariji su, imaju dijabetes tipa 1 ili se leče lekovima insulina ili sulfonilureje, izloženi su najvećem riziku.
Doktorica McCoy i njezin tim koristili su podatke o pacijentima iz Nacionalne ankete o zdravlju i ishrani (2011–2014) i OptumLabs Data Warehouse za sprovođenje ove studije. Prvo su procenili učestalost intenzivne terapije za snižavanje glukoze među američkim odraslim osobama koristeći najnoviju dostupnu Nacionalnu anketu o zdravlju i ishrani. Zatim su istraživači odredili približan broj poseta hitnim odeljenjima i hospitalizacija povezanim s hipoglikemijom, koji se mogu pripisati tako intenzivnoj terapiji, koristeći podatke OptumLabs dobijene u ranijoj studiji.
Podaci Nacionalnog ispitivanja ispitivanja zdravlja i ishrane identifikovali su više od 10,7 miliona odraslih osoba s dijabetesom čiji je hemoglobin A1C bio u rasponu koji preporučuju kliničke smernice (manje od 7%). Istraživači su otkrili da se gotovo 22% ovih osoba intenzivno leči. Smatralo se da su pojedinci bili na intenzivnom lečenju ako su uzimali lekove za postizanje HbA1C od 5,6% ili manje ili su uzimali dva ili više leka kako bi postigli HbA1C od 5,7–6,4%.
“Hipoglikemija ili niska glukoza u krvi jedan je od najčešćih ozbiljnih štetnih efekata terapije dijabetesa, uzrokujući neposrednu i dugoročnu štetu pacijentima koji ga iskuse”, kaže dr. McCoy. “Teška hipoglikemija, definisana potrebom da se pomogne pacijentu u lečenju i prekidu hipoglikemijskog događaja, povezana je s povećanim rizikom od smrti, kardiovaskularnim bolestima, kognitivnim oštećenjem, padovima i lomovima i lošim kvalitetom života.”
„Kada razvijamo plan liječenja dijabetesa, naš bi cilj trebao biti maksimizirati korist uz smanjenje štete i opterećenja liječenja.“
Dr McCoy smatra da se moraju uskladiti režimi i ciljevi lečenja s kliničkom situacijom, zdravstvenim stanjem, psihosocijalnom situacijom i stvarnošću svakodnevnog života kako bismo osigurali da je terapija i nega pacijenta u skladu s njihovim ciljevima, sklonostima i vrednostima.
„Kada razvijamo plan lečenja dijabetesa, naš bi cilj trebao biti maksimizirati korist uz smanjenje štete i opterećenje lečenja.“kaže dr McCoy.
Ako se zdravstveni sistem pomakne s fokusiranja na bolest, na dijabetes, a više se fokusira na osobu, ona veruje da će to biti manje štetno i dovesti do boljih ishoda za pacijente.
Za pacijente s dijabetesom, kaže, “to uključuje deintenziviranje i pojednostavljenje lečenja kao sredstva za smanjenje hipoglikemije, polifarmacije i opterećenja lečenjem.”
Originalan tekst može se pročitati na www.diabetesvoice.org/en/caring-for-diabetes
GlukogelS može biti saveznik i pomoćnik u hipoglikemiji jer sadrži glukozu u gelu bez dodatih zaslađivača i aroma.
GlukogelS se istisne u usta kada je nizak šećer i vrlo brzo se nivo šećera u krvi koriguje.
GlukogelS se nalazi u tubi i zgodan je za nošenje u džepu, torbi, automobilu…