KAKO GESTACIJSKI DIJABETES UTIČE NA MAJKU I TRUDNOĆU?
Gestacijski dijabetes je dijabetes koji se prvi put dijagnostikuje u trudnoći. Najčešće nastaje u drugom trimestru trudnoće zbog povišene potrebe za insulinom i insulinske rezistencije, odnosno povećanja otpornosti s na delovanje insulina. Dijagnoza gestacijskog dijabetesa je od izuzetne važnosti jer se kontrolisanjem bolesti može znatno smanjiti rizik za razvoj komplikacija kod majke i deteta. Upravo zbog toga, pregled trudnica i onih žena koje će to tek postati uključuje obavezno merenje nivoa glukoze u krvi.
Tradicionalno se već prilikom prve kontrole ispituju vrednosti glikemije i glikoliziranog hemoglobina, odnosno potrebno je učiniti OGTT test.Oralni test opterećenja glukozom smatra se zlatnim standardom u dijagnostici šećerne bolesti odnosno dijabetesa , a samim tim i gestacijskog dijabetesa.
Ako su vrednosti glikemije :
- natašte veće od 7 mmol/L
- HbA1c veće od 6,5%
- slučajnog nalaza glukoze veće od 11,1 mmol/L,
postavlja se dijagnoza manifesnog dijabetesa te se tada trudnica prati i tretira kao da boluje od gestacijskog dijabetesa.
Kod nekih žena postoji povećan rizik za dobijanje gestacijskog dijabetesa, a to su one koje:
- su starije od 35 godina
- su gojazne
- imaju u porodici osobe sa dijabetesom tipa 2
- su prethodno rodile dete teže od 4 kg
- su imale gestacijski dijabetes u prethodnoj trudnoći
- imaju od pre dijagnozu predijabetesa, odnosno oštećene tolerancije na glukozu
- imaju sindrom policističnih jajnika.
Trudnoća je sama po sebi stanje u kojem je povećana potreba za insulinom zbog prisutnosti drugih trudničkih hormona te se zbog toga proizvodnja insulina poveća oko četiri puta. U slučaju da postoji oštećenje ćelija pankreasa ili predijabetes, nastaje gestacijski dijabetes.
Šećerna bolest u trudnoći povećava rizik za smrtnost i majke i deteta. Loša kontrola dijabetesa tokom trudnoće, posebno u prva tri meseca kada se stvaraju organi deteta , značajno povećava rizik za nastanak urođenih malformacija. Najčešće su abnormalnosti razvoja srca i krvnih sudova te centralnog nervnog sistema, koje često mogu biti smrtonosne. Osim toga, šećerna bolest može dovesti do fetalne makrosomije – porođajne težine fetusa veće od 4 kilograma, što znači veću verovatnoću dovršenja trudnoće carskim rezom ili veći rizik za komplikacije tokom vaginalnog porođaja.
Kod trudnica se takođe mogu javiti komplikacije:
- hronična hipertenzija (trajno povišen krvni pritisak)
- preeklampsija (stanje koje uključuje povišen krvni pritisak i prisutnost proteina u mokraći, može dovesti do eklampsije – pojave konvulzija i po život opasnog stanja)
- dijabetička retinopatija (poremećaji vida)
- dijabetička nefropatija (poremećaj rada bubrega)
- dijabetička neuropatija (poremećaji živčanog sustava)
- povećana učestalost raznih infekcija (respiratornih, mokraćnih)
- poremećaji rada štitne žlezde.
Sve te komplikacije mogu štetno delovati na razvoj trudnoće i predstavljaju opasnost za majku i dete.
Bez obzira da li žena ima dijabetes pre nego što postane trudna, ili se bolest razvije tokom trudnoće, izuzetno dobra nega pre, tokom i nakon trudnoće smanjuje na najmanju moguće meru zdravstvene rizike moguće kratkoročne i dugoročne komplikacije i za majku i za dete.
GlukogelS, dekstrozni gel u tubi brzo podiže nivo šećera u krvi u hipoglikemiji i sprečava moguće komplikacije kod osoba sa dijabetesom, trudnica sa gestacijskim dijabetesom.