KAKO PREVENIRATI GRIP KOD DECE?
Ovih dana smo posebno senzibilisani pričama o korona virusu, mogućnostima zaraze , rasprostranjenosti..Ono što je sigurno, jeste da se grip javlja svake zime i nije ova zima nikakav izuzetak. Sama reč grip potiče iz francuskog jezika, od reči aggriper, i znači uhvatiti nešto, ili zgrabiti, što u velikoj meri pruža jasniju sliku kakva je bolest u pitanju. Grip je akutna virusna infekcija disajnih puteva koja je veoma zarazna, i izaziva je virus influenza. Za virus gripa je specifično to da se veoma često menja, odnosno da mutira, zbog pojave takozvanih tačkastih mutacija, te svake godine, usled malih promena antigenta koji se nalaze na površini virusa dolazi do njegovo bitnijeg menjanja.
Inkubacija iznosi 1-4 dana. Od ostalih uobičajenih virusnih infekcija disajnih puteva od kojih su najčešće prehlade, grip se razlikuje po naglom početku i razvoju simptoma bolesti (u 3-6 sati). Karakteriše ga visoka temperatura (38oC i višom), glavobolja i opšta malaksalost. Kasnije slede simptomi curenja iz nosa, bol u grlu i kašalj, koji u većini slučajeva spontano prolaze za sedam dana. Kašalj može potrajati i nakon što ostali simptomi prestanu. Kod dece uz navedene simptome može se pojaviti mučnina, povraćanje i prolivaste stolice.
Osnovni put prenosa gripa je kapljični. Virus se izlučuje kašljanjem, kihanjem i govorom. Zatvoreni prostori osobito su pogodni za njegovo širenje. Moguć je prenos direktnim ili indirektnim kontaktom (rukama, preko predmeta i sl.) kada kapljice ili izlučevine iz nosa i grla dospeju na ruke ili druge površine i ako nečistim rukama dodirujemo svoja usta, oči ili nos.
Odrasla osoba je zarazna tri do pet dana od početka bolesti, a deca do sedam dana. Retko bolesnik može biti zarazan i duže vreme, do dve nedelje. Važno je naglasiti da bolesnik može biti zarazan i dan pre početka simptoma bolesti.
Najbolja zaštita od gripa je pravovremena vakcinacija protiv ove bolesti.Uz vakcinaciju svakako u borbi protiv gripa dobro je tokom zimskih meseci što više unositi hranom dovoljno vitamina u naš organizam, boraviti na svežem vazduhu, baviti se fizičkim aktivnostima, izbegavati zatvorene prostore i gužve, pokušati izbegavati bliske kontakte s bolesnim ljudima, prati ruke redovno sapunom i vodom, posebno nakon kašljanja i kihanja, mogu se koristiti i dezinficijensi na bazi alkohola, prekriti nos i usta maramicom u slučaju kašljanja ili kihanja, baciti maramicu u smeće posle korišćenja, piti što više tečnosti i pokušati održati kontrolu nad stresom.
Grip jeste neugodna infekcija koja čoveka sprečava da normalno funkcioniše, ali na sreću savremena medicina poseduje mehanizme kojima može veoma uspešno da se suprotstavi ovoj virusnoj infekciji.
Irovit kapi gvožđa brzo i lako obezbeđuju da nivo hemoglobina i depoi feritina kod dece budu adekvatno popunjeni.Organizam deteta koji ima adekvatne zalihe gvožđa, mnogo će se lakše i brže oporaviti od virusne infekcije.