KAMEN U BUBREGU
UROLITIJAZA
Bubrežni kamenci se stvaraju kada se u mokraći nakupi previše određenih supstanci koje se kristaliziraju i tako formiraju kamen u urinarnom traktu (on obuhvata bubrege, mokraćni kanal, bešiku i mokraćnu cev). Mogu sadržavati razne kombinacije hemijskih spojeva, najčešće se radi o kalcijumu u kombinaciji s oksalatima ili fosfatima.Klinički podaci pokazuju da se 20% svih uroloških bolesti odnosi na nastanak bubrežnih kamenaca (konkremenata), tzv. urolitijazu, tako da su pacijenti sa problemom kamenaca u mokraćnom sistemu česti u urološkim ambulantama.
Predispoziciju za nastajanje konkremenata mokraćnog sistema čine klimatski, genetski, anatomski, endokrinološki , upalni i drugi faktori. Bubrežni kamenci se stvaraju kada se u mokraći nakupi previše određenih supstanci koje se kristaliziraju i tako formiraju kamen u urinarnom traktu (on obuhvata bubrege, mokraćni kanal, bešiku i mokraćnu cev). Mogu sadržavati razne kombinacije hemijskih spojeva, najčešće se radi o kalcijumu u kombinaciji s oksalatima ili fosfatima.
Simptomi i dijagnostički postupci
Najčešće, pacijenti koji dolaze u urološku ambulantu imaju tzv. akutni bubrežni napad. Oni budu bledi, orošeni znojem, trpe jaku bol koja se locira najčešće u lumbalnom delu, i/ili dužinom mokraćnog kanala prema mokraćnoj bešici,ponekad se kod muškaraca bol širi i prema testisima. Često i povraćaju , što je posledica nadražaja peritoneuma. Vrlo često takvi pacijenti zauzimaju karakterističan položaj u kojem trpe nešto manju bol. Samim izgledom i položajem bolesnika olakšava se i postavljanje radne dijagnoze.
Osim fizikalnog pregleda, potrebno je uraditi i dodatne dijagnostičke preglede. UZV pregled će nam potvrditi postajanje konkrementa, ako je smešten u bubregu, a UZV-om je moguće ustanoviti i (ukoliko postoji) stepen hidronefroze, odnosno zastojne uropatije. U sedimentu urina nađe se dosta eritrocita ili masa eritrocita. Ponekada urin makroskopski bude sukrvičav. Potrebno je uraditi I RTG snimak urotrakta, gde se u projekciji urotrakta vidi neorganska mineralna senka (organski se konkrementi na takvom snimku ne vide ili se vide jako bledo).
Istraživanja su pokazala kako svakodnevno uzimanje magnezijuma i vitamina B6 može sniziti rizik od stvaranja bubrežnih kamenaca za čak 92% na godišnjem nivou
Prema Evropskom vodiču za urolitijazu sprečavanje kristalizacije kalcijum oksalata uključuje hiperdiurezu, unošenje alkalnih citrata i magnezijuma. Preporučuje se 200 – 400 mg magnezijuma dnevno, osim u slučajevima renalne insuficijencije. Magnezijum vezuje oksalate u urinu, citrati vezuju kalcijum iz kalcijum oksalata, što sve vodi sprečavanju stvaranja nerastvornog kalcijum oksalata. Kod primarne hiperoksalurije preporučuje se unošenje piridoksina (vitamina B6), koji smanjuje izlučivanje oksalata urinom, a povećava izlučivanje citrata čime dodatno vrši prevenciju stvaranja oksalatnog kamena u bubregu.