KAŠALJ I ZAPUŠEN NOSIĆ KOD MALE DECE
Kašalj kod male dece drugi je najčešći razlog dolaska u hitnu službu. Odojčad i manja deca ne znaju ispljunuti sekret nego ga gutaju, pa ga često povrate.
Dva su tipa kašlja: suvi i nadražajni, javlja se u prva tri-četiri dana bolesti , a produktivni ‘vlažan’, javlja se nakon tri-četiri dana kad počinje iskašljavanje.
Akutni kašalj traje četiri nedelje, a hronični duže od osam nedelja.Kod 60 posto dece uzrok je prehlada, u devet posto bronhitis, isto kao i astma, a u samo pet posto uzrok kašlja je upala pluća.
Kada je potrebno javiti se lekaru?
Lekara je potrebno posetiti kada kašalj značajno remeti spavanje ili hranjenje, ali i ako teški kašalj uzrokuje stalno povraćanje, ne samo nakon jela nego svaki put kad kašlje. Iako, dobro je ponoviti da odojčad i manja deca ne znaju ispljunuti sekret nego ga gutaju, pa ga često povrate, što je za njih dobro i nije razlog za brigu ako ne povraćaju i obroke.
U slučaju čestih i obilnih povraćanja postoji opasnost od dehidracije. Kadje dete suviše iscrpljeno, zviždi mu u grudima, ima bolan kašalj ili zvuči poput laveža psa, obavezno je potrebno javiti se lekaru. Isto treba učiniti i ako uz kašalj temperatura ne pada ispod 40°C, kada dugo traje, i uz njega se pojavi neki osip.
Roditelji mogu proceniti i diše li dete otežano – potrebno je brojati udisaje u minuti. Novorođenčad ne bi trebala disati više od 60 puta, odojčad 50, u 2. godini do 40, a u predškolskoj dobi do 20. Otežano disanje vidi se i po uvlačenju međurebarnih prostora i područja iznad grudne kosti kod kojeg se dete vidno napreže.
Odojčad će stenjati i širiti nosnice i usput klimati glavicom. Detetu se može pomoći tako da mu se daje više tečnosti ili se češće doji jer tečnost razređuje sluz. Dete je potrebno staviti u povišen položaj pri spavanju i održavati higijenu nosa jer do kašlja dolazi zbog curenja sekreta u grlo. Kod odojčadi to može ugroziti sisanje i gutanje, a ubrzo može uslediti i dehidratacija. Za lečenje kašlja važno je otkriti uzrok – prehlada, astma ili upala pluća i prvo lečiti tu bolest, a antitusici ili mukolitici nisu toliko delotvorni uvek.
Potpuno začepljen nosić bebi može znatno otežati hranjenje, zbog čega roditelji moraju biti strpljivi i pažljivi.Bebin nosić se čisti komadom vate (ili blaznicom) umočenom u mlaku vodu ili fiziološki rastvor iz jednog komada pri čemu tek pola ulazi u nosić, a pola ostaje napolju kako se ne bi dogodilo da vata ostane u nosiću.Papirnate maramice su suviše grube za bebinu kožu. Utrljavanje male količine vazelina oko nosnica može sprečiti pucanje i iritaciju kože.
Isušivanje sluznice podražava izlučivanje sluzi te je nosić ili začepljen ili curi, što bebi predstavlja veliki problem. Preporučuje se ovlaživanje vazduha u prostoriji, posebno ako beba boravi u centralnom grejanju uz često provetravanje prostora. Vlaženje vazuha je jako važno kada je beba prehlađena i kada joj curi nos. U prodaji su mehanički ovlaživači, ali isti efekt se može postići stavljanjem posuda na radijatore. Posude bi trebale imati veću površinu kako bi bilo bolje isparavanje.
Colief vitamin D3 sadrži holekalciferol koji će obezbediti optimalan razvoj kostiju i zubića kod bebe ali i adekvatnu imunološku zaštitu.Preporuke su da se vitamin D3 bebama dodaje celu prvu godinu života.