KOJE PROBIOTIKE DATI DECI? NIJE SVEJEDNO
Pažljivo smo slušali stručnjake na III Kongresu pedijatara Srbije.Mnogo toga smo naučili i potvrdili no što smo već znali 🙂
Iako znamo da probiotici imaju sve veću primenu i sve veći broj indikacija za koje se primenjuju, dr sci med Mirjana Stojšić, gastroenterolog je napomenula da nisu svi probiotici isti.
Naime, probiotici u formi kapi koji postoje za bebe i malu decu sadrže bakterije koje ne mogu proći želudačnu barijeru koja sadrži hlorovodoničnu kiselinu.Iz tog razloga korisne bakterije u kapima neće dospeti do creva gde trebaju da ispune svoju funkciju.Tu barijeru može preći jedino probiotska gljivica koja se sme primenjivati od drugog meseca života i koja se ne nalazi u većini probiotika koji se preporučuju maloj deci!
Sve ostale kapi sa probiotskim bakterijama imaju faktički funkciju probiotskog jogurta.
Kada roditelji kupuju probiotike, treba da pažljivo pročitaju deklaraciju.Na njoj piše koje sojeve sadrže probiotici, a od soja i količine prisutnih bakterija zavisi i na šta će delovati.Najčešće indikacije za primenu probiotika su dijareja , jačanje imunološkog sistema,lečenje alergija..
Neki pedijatri ih preporučuju i u olakšavanju tegoba crevnih grčeva kod beba.S obzirom na već gore navedeno, da većina njih ne može dospeti do creva ili se ne daje pre drugog meseca života , treba razmisliti o primeni istih u ovoj indikaciji.
Colief Infant Drops kapi za bebe sa enzimom laktaza se mogu primenjivati od samog rođenja i kod prevremeno rođenih beba.Na prirodan način razgrađuju laktozu iz mleka u jednostavnije šećere i na taj način olakšavaju varenje mleka i sprečavaju stvaranje gasova u crevima.Dejstvo Colief kapi je potvrđeno i kliničkim studijama sprovedenim još 1991. godine.
#crevnigrčevi #enzimlaktaza #probiotici #colief