KOLIKO SE KREĆETE?
Od 16-22 septembra se obeležava Evropska nedelja mobilnosti. Od 2002. godine EUROPEANMOBILITYWEEK nastoji poboljšati javno zdravlje i kvalitet života promovisanjem mobilnosti, posebno u gradskim, prenaseljenim sredinama gde je način života i rada nezdrav.
Ovogodišnji Evropska nedelja mobilnosti biće usmerena na sigurnu šetnju i vožnju biciklom i na blagodati koje mogu imati za naše zdravlje, naše okruženje .Aktivni načini prevoza kao šetnja i vožnja biciklom, ne uključuju emisije štetnih gasova i pomažu u očuvanju zdravlja i srca.
Nedostatak kretanja i povećana pasivnost predstavlja veliki javnozdravstveni problem. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, od smanjenog kretanja svake godine umire preko 2 miliona ljudi. U Srbiji je fizički aktivno, odnosno ima redovnu fizičku aktivnost svega 10% ljudi, a među studentima ih je samo 4%.Stanovnici Srbije u proseku sede pet sati dnevno, najviše stanovnici Beograda (5,8 sati), gradskih naselja (5,3 sata), osobe uzrasta 15–24 godine (5,5 sati), kao i oni sa visokim i višim obrazovanjem (5,8 sati)-istraživanje je sproveo Batut.
Nedovoljna fizička aktivnost danas je najviše povezana s razvojem kardiovaskularnih bolesti. Ona utiče i na zdravlje lokomotornog i endokrinog sistema, a predstavlja i važan faktor nastanka stresa. Vežbanje se smatra najefikasnijom tehnikom za savladavanje stresa. Vežbanjem smanjujemo anksioznost, depresiju i nesanicu. Fizičkom aktivnošću povećavamo pozitivno razmišljanje, samopouzdanje, zadovoljstvo sobom i razvijamo osećaj samokontrole nad vlastitim telom.
Počnite bar da razmišljate kako da povećate fizičku aktivnost. Vidćete kako se brojne vaše aktivnosti mogu pretvoriti u idealan način vežbanja. Lift u zgradi zamenite stepenicama, a umesto automobila ili gradskog prevoza, obaveze obavljajte peške ili biciklom. Idete li na posao autom ili gradskim prevozom, parkirajte se malo dalje od mesta rada ili siđite jednu stanicu ranije i nastavite pješačiti. Ukoliko je vaš posao sjedeći, svaku priliku iskoristite za ustajanje i razgibavanje. Razgovor s prijateljem umesto preko mobilnog telefona obavite šetnjom ili bicikliranjem. Nabavite psa i redovno ga izvodite u šetnju. Umesto druženja s mobilnim telefonom i društvenim mrežma, zajedničko vreme s decom iskoristite za boravak u prirodi.
Koliko kretanja je dovoljno?
Prema preporukama Svetske zdravstvene organizacije, odrasli bi trebalo da upražnjavaju najmanje 150 minuta umerene ili najmanje 75 minuta intenzivne fizičke aktivnosti nedeljno. Deci je potrebno najmanje 60 minuta umerene do intenzivne fizičke aktivnosti dnevno.
Fizička aktivnost može zameniti mnoge lekove, ali nijedan lek ne može zameniti fizičku aktivnost – rekao je Per- Olaff Astrand, pionir i osnivač fiziologije vežbanja.
Da u ovoj izreci ima istine svedoči i činjenica da svaki doktor, pored eventualne terapije, uvek preporučuje i naglašava važnost balansirane ishrane i redovne fizičke aktivnosti.