KOLIKO SU DOKTORI SREĆNI U PRIVATNOM U ŽIVOTU?
Medscape je sproveo interesantno istraživanje o tome koliko su lekari srećni u privatnom životu, van posla.”Medscape Physician Lifestyle & Happiness 2020: Generational Divide”.
Izveštaj je ispitao kako lekari uravnotežuju svoj posao i svoj život van posla i kako to varira od generacije do generacije. Uporedili su odgovore milenijalaca (u dobi od 25 do 39 godina); generacije X (40–54); i baby boomera (55–73).
Na anketu je odgovorilo više od 15.000 lekara ,29 različitih specijalnosti.
Uočeno je da lekari koji su nedavno diplomirali gravitiraju visoko plaćenim specijalnostima sa više plaćenih sati u odnosu na starije kolege.
Travis Singleton, izvršni podpredsednik kompanije za regrutaciju i pretragu lekara Merritt Hawkins, rekao je za Medscape da je trend prema visokoplatnim poljima “često posledica visokog opterećenja duga, a ne bilo kojeg posebnog zahteva za specijalizacijom”.
Dodao je da se čini da milenijalce privlače specijalizacije sa bolje kontrolisanim plaćenim satima kako bi se postigla bolja ravnoteža između posla i života.
Sličnosti i razlike
Milenijalci su bili snažno zastupljeni u dermatologiji (31% svih dermatologa danas su milenijalci),u neurologiji i internoj medicini (milenijalci čine 29% obe specijalnosti), kao i onkologiji i opštoj hirurgiji (milenijalci čine 27% u svakoj specijalnosti) ,
Intenzivna nega imala je visok procenat X generacije (43%). Nefrologija i urgentna medicina imali su sledeći najveći procenat u X generaciji (oba 42%), a endokrinolozi i infektolozi su bili zastupljeni , sa 41% i 39%.
Baby Boomerii su najviše bili zastupljeni u gastroenterologiji koju je predstavljalo 53% lekara iz te dobne grupe, zatim plućna medicina, javno zdravstvo i preventivna medicina, urologija i plastična hirurgija, a u svakoj od njih baby boomeri su predstavljali 49% do 51%.
Većina lekara svih dobnih grupa srećna je u privatnom životu.
Sreća van posla u celini bila je prilično univerzalna za sve lekare: manje od 20% u svakoj kategoriji odgovorilo je da nisu zadovoljni.
Milenijalci su srećniji od ostalih dobnih grupa; 81% izjavilo je da su srećni van posla, u poređenju sa 77% za X generaciju i 76% za baby-bumere.
Velika većina svih lekara bila je ili je u braku (80%) ili je živela s partnerom (4%). Oko dvostruko više doktorki (13%) su same u poređenju sa svojim kolegama (6%).
Zamoljeni da opišu kvalitet svojih brakova, većina ih je ocenila visokim: 87% milenijalaca, 83% X generacija , a 86% baby boomara reklo je da su njihovi brakovi dobri ili vrlo dobri.
Specijalno, oni najsrećniji u svojim brakovima bili su nefrolozi i lekari fizikalne medicine i rehabilitacije, njih 61%. Najniži postoci bračne sreće bili su za lekare iz psihijatrije i intenzivne nege, 48% i 45%.
Reumatolozi i opšti hirurzi bili su najsrećniji van posla (60% ih je prijavilo najveći nivo sreće), a pratili su ih lekari iz javnog zdravlja i preventivne medicine zatim, alergolozi i imunolozi .
Većina lekara uopšteno je odgovorila na pitanja koja se odnose na verska ili religijska verovanja (68%). Najviši procenat sa verskim ubeđenjima bili su baby boomeri (74%), a slede ih X generacija (67%) i milenijalci (61%).
Vreme za sebe
Manje od polovine lekara iz sve tri uzrasne grupe izjavilo je da ima dovoljno vremena za sebe van posla.
Boomeri su bili najbolji u tome, s 46% njih je odgovorilo da posvećuje dovoljno vremena svom blagostanju uvek ili većinu vremena, u poređenju sa generacijom X i 35% milenijalaca.
Doktori su našli više vremena za wellness: 42% muškaraca i 33% žena reklo je da uglavnom ili uvek imaju dovoljno vremena za sebe.
Skoro četvrtina lekara treba 5 ili više nedelja odmora
Skoro polovina lekara prijavila je da ima 3-4 nedelje odmora, a 23% je prijavilo da ima odmor 5 ili više nedelja.
Istraživanje je takođe zatražilo od ispitanika da odmere svoju upotrebu interneta.
Kao što se moglo očekivati, milenijalci provode više od 10 sati nedeljno na internetu. Gotovo tri četvrtine bumera (71%) provodilo je 10 sati ili manje nedeljno na internetu, u poređenju ss 56% milenijalaca.
Baby boomeri su fiziči najaktivniji, dvostruko od generacije X (7%) i milenijalaca (5%) reklo je da vežba svaki dan.
Pitamo se kakvi bi bili rezultati istraživanja u Srbiji…