MIO-INOZITOL I FOLNA KISELINA- STIMULACIJA JAJNIKA I POBOLJŠANJE ISHODA IVF STIMULACIJE
Učestalost neplodnosti je u svetu i kod nas neprekidno u porastu, tako da je u većini zemalja 16-18% parova neplodno ili je plodnost značajno smanjena.Neplodnost se leči prema uzrocima,trajanju steriliteta, starosnoj dobi parova-indukcijom ovulacije, mikrohirurškim i endoskopskim operacijama, lečenjem upale.
Oko 70 % svih uzroka se leči vantelesnom oplodnjom-in vitro fertilizacijom (IVF) i intracitoplazmatskom spermalnom inekcijom (ICSI) koja danas više nije isključivo namenjena lečenju muškog steriliteta.
Stanja koja smanjuju plodnost i uspeh IVF-a su mnogobrojna, međutim ono što je najuočljivije u analizama jeste starosna dob pacijentkinje koja je najsnažnije udružena sa smanjenjem uspeha IVF/ICSI .Zašto?
Starenje je jedan od glavnih faktora vezanih za plodnost žene sa direktnom korelacijom između povećane starosti majke i sterilitete u smislu subfertilnosti, zbog smanjenog kvalitetea jajnih ćelija, ovulatorne disfunkcije i reproduktivnih poremećaja kao što su tubularne bolesti,leomijomi i endometrioza.
Žena se rađa sa konačnim brojem jajnih ćelija (oocita) koje se neprekidno troše.Ukupan broj im se drastično smanjuje nakon 35. Godine, a preostale jajne ćelije su sve češće hromosomski nekompetentne (aneuploidne) , jednostavno rečeno nekvalitetne za uspešan IVF.Posle 40-te godine 80-90% jajnih ćelija je aneuploidno uz učestale anomalije mitohondrija.Na pad kvaliteta i kvantiteta jajnih ćelija mogu nam ukazati markeri ovarijalne rezerve:
AFC- antral follicular count
AMH– anti Mullerov hormone
Oni predstavljaju glavni putokaz lekaru za protokol koji će primeniti u lečenju, kao i dozu lekova za stimulaciju ovulacije.
Više od 60% ciklusa in vitro fertilizacije (IVF) ne rezultira trudnoćom.Osim toga, značajan je procenat parova (9-24%) koji imaju smanjen ili loš odgovor jajnika na indukciju ovulacije
Izvršeno je nekoliko kliničkih studija kako bi se identifikovali faktori koji utiču na ishod IVF-a.Glavni faktori koji utiču na ishod IVF su kvalitet oocita(jajnih ćelija) i embriona, iz čega proizilazi da je jedini način da se poboljša stopa IVF –poboljšanje kvaliteta oocita i embriona.Parovi koji pokušavaju da dobiju potomstvo procesom IVF treba da znaju da su studije pokazale pozitivnu korelaciju između koncentracije mio-inozitola u folikularnoj tečnosti i kvaliteta oocita.Prva studija koja je govorila o pozitivnoj ulozi mio-inozitola u in vitro fertilizaciji je iz 1992. godine i pokazala je da su pacijenti koji su imali uspešne IVF fertilizacije imali povišen nivo inozitola u serumskim uzorcima.Kasnije studije su dokazale da veća koncentracija mio-inozitola u humanoj folikularnoj tečnosti pozitivno korelira sa dobrim kvalitetom oocita(jajnih ćelija).
Kako mio-inozitol pobljšava kvalitet oocita?
Mio-inozitol je prisutan u ćeliji na različite načine: inkorporiran u membranske fosfolipide kao fosfoinozitidi koji su odavno poznati jer predstavljaju osnovni sastojak ćelijskih membrane i igraju glavnu ulogu u brojnim ćelijskim funkcijama. U citoplazmatskoj membrani kao inositol fosfoglikani (IPG) koji imaju ulogu sekundarnoh glasnika u transdukciji.
Mio-inozitol igra ključnu ulogu u prenošenju signala, morfogenezi ćelija i citogenezi, što znači da se uključuje u formiranje ćelijske membrane, sintezu lipida i rast ćelija.Uloga mio-inozitola u racionalizaciji ovulacijskog procesa je široko definisana kod pacijenata sa smanjenom osetljivošću na insulin (insulinska rezisencija), ali i kod pacijenata koji nemaju smanjenu osetljivost na insulin zbog njegovog efekta na sazrevanje i kvalitet oocita.
Indeks osetljivosti na jajnicima je veći i statistički značajan u grupi pacijenata koji su prethodno dobili kombinaciju mio-inozitola i folne kiseline, što pokazuje poboljšanje senzibiliteta jajnika na gonadotropin.Primenom mio-inozitola u pripremi za IVF smanjuje se broj i doza FSH za kontrolisanu ovarijalnu hiperstimulaciju.
Mio-inozitol pripada grupi vitamina B kompleksa.Nalazi se u velikom broju namirnica uključujući sveže voće, mahunarke,laneno seme i ostalo seme,orašaste plodove… Primenjuje se u prevenciji i lečenju mnogobrojnih oboljenja i njihovih komplikacija kao što su dijabetična neuropatija,depresija,panični pormećaj, Alchajmerova bolest, PCOS (Policistični ovarijalni sindrom).