NEDOSTATAK GVOŽĐA KOD DECE I IMUNITET
Prema istraživanjima Global Burden of Disease (1990. i 2013.), anemija sa nedostatkom gvožđa glavni je uzrok „godina proživljenog invaliditeta“ među decom i adolescentima (Global Burden of Disease Pediatrics Collaboration, 2016).
Deficit gvožđa povećava rizik za razvoj infekcija s obzirom na činjenicu da smanjuje aktivnost neutrofila i pogoršava intraćelijsku baktericidnu aktivnost. Takođe, smanjuje broj i funkciju T-ćelija, aktivnost ćelija ubica, produkciju interleukina-2 (IL-2) i faktora koji dovode do migracije makrofaga. Hronična mukokutana kandidijaza i Helicobacter pylori infekcija se češće javljaju kod dece koja imaju snižene vrednosti serumskog gvožđa. U nekim studijama je potvrđeno da je deficit gvožđa češće udružen sa crevnim, respiratornim infekcijama i zapaljenjem srednjeg uha kod dece.
Smatra se da nedostatak gvožđa smanjuje imunitet negativno utičući na imunitet samih ćelija i na komponente ljudskog urođenog imunološkog sistema. Na primer , nedostatak gvožđa povezan je s atrofijom timusa, padom T-limfocita, smanjenom funkcijom neutrofila, padom mikrobicidnih kvaliteta makrofaga i smanjenom proizvodnjom interleukina-2 aktiviranim limfocitima.
Zanimljivo je i da sami patogeni mogu odvojiti gvožđe od domaćina, u zavisnosti od izvora gvožđa i o tome uzima li patogen pretežno unutarćelijski ili vanćelijski način života (Cassat i Skaar, 2013).
Jedan od mehanizama koje koristi nekoliko bakterija i gljiva je izlučivanje gvožđe-helatnih siderofora. Sideroforski receptori izraženi na membranama patogena skupljaju gvožđe vezano za siderofor (Drakesmith & Prentice, 2012) i kompetitivno se vezuju na mestima vezivanja gvožđa u organizmu domaćina (Kumar i Choudhry, 2010).
Kako je u tom slučaju gvožđe potrebno za funkcionisanje patogena, način da se domaćin zaštiti od pogoršanja infekcija je stvaranje stanja funkcionalnog nedostatka gvožđa u prisutnosti infekcije (Hadley i DeCaro, 2015). Taj odgovor uskraćivanja gvožđa na mikrobnu invaziju – hipoferremiju infekcije ili funkcionalni nedostatak željeza – uglavnom indukuje hepcidin, mala aminokiselina koju sintetišu uglavnom hepatociti (Nicolas i sur., 2001; Park i sur., 2001; Pigeon i sur., 2001), kao i nekoliko drugih ćelija, mada u mnogo nižim količinama (Kroot i sur., 2011). Deluje na metabolizam gvožđa tako što se veže za feroportin gvožđa (FPN), internalizirajući ga i razgrađujući i na taj način regulirajući protok gvožđa (Nemeth i sur., 2004). FPN se primarno eksprimira u crevnim enterocitima, ali i u svim tipovima ćelija koji izvoze gvožđe u plazmu: makrofazima retikuloendotelnog sustava, placentnim trofoblastima i ćelijama centralnog nervnog sistema .(D’Anna i sur., 2009). Hepcidin se veže za FPN na bazolateralnu membranu enterocita, koji su mesto apsorpcije gvožđa u ishrani, sprečavajući ulazak gvožđa u krvotok. Nadalje, hepcidin uzrokuje zadržavanje gvožđa u makrofazima vezanjem na FPN na površini makrofaga, stimulišući na taj način nakupljanje unutarćelijskog gvožđa (Nemeth i sur., 2004).
Možemo zaključiti da nedostatak gvožđa pored ostalih poremećaja u organizmu smanjuje imunološki odgovor u infekciji pa je potrebno popuniti depoe gvožđa u organizmu na vreme.
Irovit kapi sadrže 70 mg, odnosno 15 mg elementarnog gvožđa u formi kapi sa aromom banane i jagode. Namenjen je za prevenciju i terapiju anemije kod dece.