NEDOSTATAK VITAMINA D UTIČE NA ISHOD OVARIJALNE STIMULACIJE!?
Uloga vitamina D u sprečavanu nastanka mnogobrojnih oboljenja je predmet sve većeg broja kliničkih ispitivanja pa je nedostatak vitamina D ispitivan i kad je u pitanju reprodukcija, odnosno reproduktivno zdravlje žene.
Receptori vitamina D i 1 α-hidroksilaza prisutni su u celom ženskom reproduktivnom sistemu, a poznato je da vitamin D reguliše gene odgovorne za aspekte funkcije jajnika, endometrijuma i placente.
U skladu s važnošću vitamina D za žensku reproduktivnu fiziologiju, pojavljuju se dokazi da su žene s neplodnošću i nedostatkom vitamina D umanjile mogućnost začeća kao rezultat lečenja u poređenju sa onim ženama koje nemaju nedostatak vitamina D. Treba naglasiti da većina ovih dokaza proizlazi iz studija na ženama koje su podvrgnute in vitro oplodnji (IVF) a ne iz tretmana koji nisu IVF, a koji se češće izvode za lečenje neplodnosti.
Klinički značaj pretpostavljene uloge vitamina D u reprodukciji naglašava potrebu za prevladavanjem nedostatka vitamina D kod 45% do 90% žena u reproduktivnom periodu. Nepreciznost podataka koji ocenjuju uticaj statusa vitamina D na ne-IVF tretmane neplodnosti predstavlja važan jaz u reproduktivnom istraživanju.
Postoje brojni uzroci neplodnosti, uključujući i sindrom policističnih jajnika (PCOS).
PCOS, stanje koje prouzrokuje anovulatornu neplodnost, najčešća je endokrinopatija koja utiče na žene u reproduktivnom periodu(prevalencija od 5% do 10%). PCOS i nedostatak vitamina D se preklapaju kroz metaboličke poremećaje koji su povezani sa gojaznošću i insulinskom rezistencijom.
Postojeće paradigme lečenja za svaki poremećaj uključuju korišćenje lekova za stimulaciju jajnika ili za izazivanje ovulacije (u PCOS) ili za povećanje broja folikula i oslobađanja oocita. Zamke lečenja stimulacijom jajnika uključuju nedostatak odgovora kod čak 25% pacijentkinja sa PCOS i ukupno loša stopa zatrudnjivanja po ciklusu kod svih žena, što zahteva brojne ponovljene tretmane.
U kliničkoj studiji (Vitamin D Deficiency Is Associated With Poor Ovarian Stimulation Outcome in PCOS but Not Unexplained Infertility,J Clin Endocrinol Metab. 2019;104(2):369-378.) je pokazano da je stopa ovulacije nakon stimulacije ovulacije kod pacijentkinja sa nedostatkom vitamina D bila znatno niža 42.4% u odnosu na 57.6% kod pacijentkinja koje nisu imale deficit vitamina D.
Pacijentkinje sa nedostatkom vitamina D imale su 21% manju verovatnoću da će ovulirati uopšte kao odgovor na stimulaciju jajnika u odnosu na pacijentkinje bez vitamin D deficita. Nakon prilagođavanja studije faktorima kao što su rasa, gojaznost , lečenje PCOS , početne vrednosti AMH, LH, testosterona i stepena insulinske rezistencije , nedostatak vitamina D ostao je značajan prediktor otpornosti na indukciju ovulacije.
Izvor: https://www.medscape.com/viewarticle/909334_2
Gyinos sadrži mio inozitol i folnu kiselinu koji klinički dokazano smanjuju broj doza FSH stimulacija i pobljšavaju ishod IVF-a.
Colief vitamin D sadrži holekalciferol u kapima u kojem se doza vitamina D može lako prilagoditi potrebnoj indikaciji – jedna kap sadrži 80 IJ. 600 kapi vitamina D u bočici.