NIJE LAKO BITI ADOLESCENT U VREME KORONE
Poslednjih dana mnogo se pisalo o podršci deci tOkom pandemije korona virusa. Napisano je mnogo saveta kako se što bolje prilagoditi na život u izolaciji. Većina je saveta usmereno na opštu populaciju, porodice i roditelje s ciljem da se osećaju kompetentnije podržati decu. Svesni smo da se pod decom podrazumevaju i adolescenti.
Jesmo li s tim podrazumevanjem prevideli njihove specifične potrebe?
Adolescencija je složen razvojni period sam po sebi. U njemu su mladi suočeni s izazovima pronalaženja svog načina funkcionisanja u ovom svetu, spoznavanja ko su i po čemu se razlikuju od drugih i kako uspostaviti i održavati kvalitetne odnose s drugima. Iako adolescenti imaju već dovoljno posla s postizanjem navedenog cilja u ovom fluidnom svetu, a sada je pred njima još jedna teškoća u obliku pandemije korona virusa.
Vršnjaci, grupe izvan porodice i društvo u celini igraju važnu ulogu u razvoju identiteta mlade osobe. Adolescentski umovi počinju svesno i kreativno propitivati dublja značenja života, prijateljstva, svoje roditelje, školu, zapravo propituju sve (Siegel, 2017)!
Mozak adolescenata funkcioniše u zavisnosti od unutarašnjeg stanja i stanja okoline. U većini slučajeva adolescenti mogu funkcionisati potpuno efikasno kao odrasli. Ali čim se nađu u situaciji u kojoj im se emocije uzburkaju ili kada su sa svojim vršnjacima, funkcionalnost se menja (Siegel, 2017).
Što je više osećaja haosa i nesigurnosti u adolescentu veća je potreba za stabilnijom okolinom. Vanjski haos ima veliki uticaj na emocionalno i kognitivno funkcionisanje adolescenata i mladih. Vršnjaci su im nužni da bi mogli uporediti svoja viđenja. Razlike u razmišljanjima i rasprave potiču ih na akciju i sticanje novih iskustava.
Potreba adolescenata za delovanjem, kao i potreba da budu među vršnjacima, ne može biti zadovoljena samo putem telekomunikacije i interneta. Zato je zaista važno prepoznati i priznati mladima gubitak i koliko im je teško zbog nastale izolacije.
Poruka roditeljima, ali i nastavnicima: u ovim kriznim vremenima malo „olabavite”, jer kako je i vama teško koncentrisati se i raditi, tako će biti i njima. Pratite ih, budite uz njih, motivišite ih da naprave nešto u danu, ali nemojte forsirati. Stvari će se polako vratiti u normalu, onu koja je moguća u ovakvoj situaciji.
GlukogelS, dekstrozni gel u tubi će brzo podići nivo šećera u krvi u hipoglikemiji i energiju tokom sporta, rekreacije, učenja.