NOŠENJE SOČIVA I COVID 19!
Perite ruke, dezinfikujte sebe, kvake, obuću, odeću… sve je to OK.Znamo da je korona virus virus koji se prenosi respiratornim ,kapljičnim putem prilikom kašljanja, kijanja ili govora. Te kapljice mogu dospeti i u naše oči. Zaraza se može proširiti i ako ste dirali oči, a pre toga predmete zaražene virusom. Koronavirus može prouzrokovati crvenilo oka (konjuktivitis) sa stvaranjem sekreta u oku, ili pojačanim suzenjem. Diranjem oka prstima, prenosi se iscedak i suze i tako je moguće preneti virus.
Za vreme trajanja pandemije, preporučuje se poseta oftalmologu samo u hitnim, ili neophodnim situacijama (ako je u pitanju lečenje makularne degeneracije ili dijabetičkog makularnog edema, akutni napad glaukoma…)
Što ako nosite kontaktna sočiva?
Oni koji žele nositi kontaktna sočiva ne bi smeli to da započinju u doba pandemije koronavirusom, jer se putem prstiju, suza ili kapljica ako su zaražene, virus prenosi dalje. Nosioci kontaktnih sočiva dodiruju oči češće od drugih ljudi.
U vreme pandemije razmislite o nošenju dioptrijskih naočara. Zamenom kontaktnih sočiva, naočarama, smanjuje se mogućnost iritacije oka, a same naočare predstavljaju barijeru za nesvesno dodirivanje očiju.
Ukoliko ste prisiljeni nositi kontaktna sočiva, jer nemate odgovarajuće dioptrijske naočare ili je u ovo vreme teško doći do željenih naočara, najvažnije je uz dobru higijenu ruku, nastaviti s redovnim čišćenjem i dezinfekcijom sočiva kao i kutijice za čuvanje i dezinfekciju na način kako vam je savetovao vaš lekar.
Dioptrijske ili sunčane naočare čine dodatnu zaštitu očiju i barijera su za prenošenje virusa putem aerosola. Ipak, imajte na umu da one ne čine 100% zaštitu, jer se virus može provući kroz otvorene delove, sa strane gde su naočare otvorene. Najbolju zaštitu daju zaštitne naočare, jer su u pravilu zatvorene sa svih strana. Inače ih često u svom radu koriste oni koji bruse, rade s hemikalijama u pogonima ili laboratorijima pa zaštitne naočare štite oko od mehaničkih ili hemijskih ozleda.
Izbegavajte trljanje očiju. Nekima je to navika, a neki to čine zbog alergije ili suvog oka. Na taj način ćete izbeći ili smanjiti mogućnost prenošenja zaraze. Ako ipak morate to učiniti, učinite to s papirnom maramicom, umesto prstima. Nakon toga dobro operite ruke.
Oni koji redovno kapaju kapljice u oči, veštačke suze ili antiglaukomsku terapiju, znaju da trebaju oprati ruke sapunom i vodom, najbolje u trajanju od 20 sekundi pre i posle ukapavanja kapljica.
Važno je često pranje ruku i izbegavanje dodira oka prstima kao i pridržavanje uputstva o distanci od minimum dva metra. Tako će i oči biti izložene manjoj mogućnosti prenosa zaraze.