PASIVNI IMUNITET NE ŠTITI BEBE OD MORBILA !?
Sezona osipnih virusnih groznica je počela!
Morbili, male boginje, ospice (lat. morbilli – „mala bolest“) je virusno, veoma zarazno oboljenje iz grupe osipnih groznica, koje uglavnom pogađa decu. Izaziva ga morbili virus. Bolest se klinički manifestuje opštom slabošću, malaksalošću, groznicom zapaljenskim promenama na vežnjači, sluzokoži disajnih organa i pojavom ospe koja se postepeno širi po koži od lica i vrata, prema trupu i udovima. Inkubacija kod morbila je ustaljenja i iznosi 10-11 dana i bez ikakvih je simptoma, a u poslednjoj trećini inkubacionog perioda bolesnik je infektivan.
Dugo se smatralo da prenos antitela s majke preko posteljice na bebu tokom trudnoće daje pasivni imunitet na morbile kod novorođenčadi i malih beba, ali nova istraživanja pokazuju da pasivni imunitet može brzo nestati kod novorođenčadi.
Za većinu (92%) novorođenčadi u uzrastu od tri meseca, nivo antitela više nije bio dovoljno visok da bi ih zaštitio od morbila, a do uzrasta od 6 meseci taj se procenat popeo na 100%.Znači, pasivni imunitet neće zaštititi bebu od morbila .
Studija o tome je objavljena na 21. novembra 2019. u časopisu Pediatrics.
„Rastući jaz između gubitka majčinih antitela i vakcinacije protiv morbila opisanog u našoj studiji ostavlja odojčad i novorođenčad nezaštićenim od morbila i naglašava potrebu za daljnjim istraživanjima koja će podržati javnozdravstvenu politiku“, napisao je autor bolnice Michelle Science, dr. Med. za bolesnu decu iz Toronta u Kanadi i njihove kolege.
U ovoj studiji je praćena novorođenčad do uzrasta od 6 meseci i utvrđeno je da je nivo pasivnih antitela kod novorođenčadi niži nego što je bio pre 1990. godine od kada se smatra da su morbili poprilično eradikovani, posebno u razvijenim zemljama.
Smatraju da su dva razloga za ove niske nivoe pasivnih antitela kod odojčadi.Prvi razlog je što je većina majki razvila imunitet na morbile kad su se zarazile virusom divljih vrsta, koji proizvodi jači imunitet nego vakcina. Takođe, majke su doživele opetovanu izloženost virusu dok je on i dalje cirkulisao, što je omogućilo prirodni pojačani imunitet.
Oba bi procesa rezultirala kod majki s višim nivoom antitela koja su preneli na svoju decu. Ali nakon eradikacije virusa, većina majki stekla je imunitet vakcinacijom, tako da su njihova deca verovatno započela s nižim nivoom antitela. To je malu decu i bebe ugrozilo smanjenim imunitetom i infekcijom morbilima i njezinim komplikacijama, uključujući upalu pluća, encefalitis i smrt.
Postojeće američke smernice preporučuju da se prva doza vakcine protiv morbila daje u uzrastu od 12 do 15 meseci. Dojenčad mlađa od 6 meseci mogu primiti vakcinu ako putuju u inostranstvo ili im preti opasnost da se izlože tokom lokalne epidemije; međutim, ranija doza ne ubraja se u preporučene dve doze koje treba dati na ili nakon prvog rođendana.
Ova studija je pokazala da je tokom prvog meseca života, 20% novorođenčadi imalo nivo antitela koji je bio ispod granične vrednosti za zaštitu od morbila. Sa 3 meseca taj se procenat povećao na 92%, a do 6. meseca 100% novorođenčadi više nije bilo zaštićeno od morbila.
Smatra se da majčinska antitela koja se prenose preko majčinog mleka podržavaju imunološki sistem bebe. Za novorođenčad koja je pila majčino mleko postojala je manja verovatnoća podložnosti morbilimau poređenju sa onima koja nisu pila majčino mleko.
Najbolja strategija za zaštitu vrlo male novorođenčadi je podsticanje vakcinacije i sprečavanje izlaganja morbilima iz lokalnih epidemija ili slučajeva koje putnici prenose u zemlju.
U Srbiji se aktivna imunizacija MMR( protiv malih boginja, zaušaka i rubele) vakcinom sprovodi od navršenih 12 meseci života i treba je sprovesti do navršenih 15 meseci života.
Revakcinacija (druga doza) MMR vakcinom sprovodi se pre upisa u prvi razred osnovne škole.Ako se iz bilo kog razloga aktivna imunizacija ne sprovede u preporučenom vremenu dete treba revakcinisati jednom dozom, odnosno, primeniti dve doze vakcine u razmaku ne kraćem od 4 nedelje, do navršenih 18 godina života.
Colief Infant Drops, kapi za bebe sa enzimom laktaza podrška su mamama i bebama u prvim danima i mesecima života u borbi protiv crevnih grčeva.