POLICISTIČNI OVARIJALNI SINDROM (PCOS) – VAŽNE ČINJENICE O TOME
Otkako su sindrom prvi opisali Stein i Leventhal, dijagnostički kriterijumi za PCOS su se promenili, a sada se procenjuje da je prisutan kod 10% žena iako mnoge žene dugo ostaju nedijagnostikovane.
Trenutno su najprihvaćeniji kriterijumi za postavljanje dijagnoze PCOS-a Rotterdamski kriterijumi koji govore da se PCOS može dijagnostikovati kada su udovoljena dva od sledeća tri kriterijuma:
- Oligo- ili anovulacija
- Klinički ili laboratorijski dokaz viška androgena
- Policistični jajnici
Ostali dijagnostički kriterijumi se više oslanjaju na hormonske i metaboličke promene, a manje na nalaz ultrazvuka kojim se dijagnoza precizno postavlja.
Osobe sa PCOS-om imaju redovne menstrualne cikluse, ali 85% -90% ima više od 35 dana između ciklusa ili ima manje od devet ciklusa godišnje.
Hipendrondrogenemija (povišena količina slobodnog testosterona, indeksa slobodnog androgena ili DHEA) i / ili klinički dokazi o višku androgena (hirzutizam, akne, klitoromegalija, habitus muškog tela) prisutni su u kod 80% obolelih žena. Policistični jajnici definisani su kad imaju 12 ili više malih (2-9 mm) folikula po jajniku, iako neki autori sugerišu mnogo veći broj (> 25 po jajniku).
Dijagnoza postaje izazovnija kod tinejdžera i u perimenopauzi. Među adolescentima su nepravilnosti ciklusa i akne već uobičajene, a broj folikula obično je velik. Povišen nivo androgena u serumu može biti najdosledniji pokazatelj PCOS kod tinejdžera, ali sva tri roterdamska kriterijuma trebaju biti prisutna za postavljanje dijagnoze. S godinama perimenopauze ciklusi postaju redovniji i broj folikula niži je kod žena s PCOS-om.
Iako nije dijagnostički, određeni nalazi su češći kod žena s PCOS-om, uključujući gojaznost (bar 50%), povišen nivo luteinizirajućeg hormona, otpornost na insulin, oslabljena tolerancija na glukozu, dijabetes tip 2, dislipidemiju, hipertenziju, endotelnu disfunkciju, hiperkoagulabilnost i hiperplazija endometrijuma..
Neke su žene pokazale frustraciju prilikom postavljanja dijagnoze zbog jer su bile podvrgnute ispitivanju – zašto nisu mogle smršati ili zatrudneti ili zašto su im menstruacije bile nepravilne, a da ne spominjemo akne i uznemirujući rast dlaka na telu.Po nedavnim podacima, kod svake treće žene je za dijagnostikovanje PCOS-a trebalo najmanje dve godine, a gotovo polovina je posetila tri ili više specijalista.
PCOS je je najčešći uzrok ženske neplodnosti.
Osnovni uzrok neplodnosti žena s PCOS-om je oligo-ovulacija ili anovulacija. 90% žena s oligo- ili amenorejom ima PCOS. Izostanak ovulacije nije jedini udarac protiv plodnosti, jer gojaznost, lošija kvaliteta oocita i nepovoljno okruženje endometrijuma takođe mogu umanjiti šansu za začeće. Uz procenu funkcije jajnika, par bi trebao biti podvrgnut pravilnoj, celovitoj proceni neplodnosti (neplodnost muškog faktora, stanje tubusa itd.). Ako je ostatak evaluacije normalan, mora se obnoviti redovna spontana ovulacija kako bi se poboljšala plodnost.
Među ženama s višim indeksom telesne mase, mršavljenje bi trebao biti tretman prvog reda. Gubitak od 5% telesne težine može imati povoljan efekat na funkciju jajnika.
PCOS nije samo reproduktivni poremećaj.
Zdravstvene posledice PCOS-a prelaze ne samo godine rađanja žene, već i celi njezin životni vek. Metaanaliza zasnovana na 30 studija pokazala je da se kod žena sa PCOS rizik za insulinsku rezistenciju povećava 2,48 puta, rizik od dijabetesa 4,43 puta i rizik od metaboličkog sindroma 2,88 puta. Zbog toga se preporučuje pregledati žene s PCOS (one s visokim BMI) oralnim testom tolerancije na glukozu i lipidnim profilom.
PCOS povećava rizik od karcinoma.
Dugo je proučavana povezanost PCOS-a i različitih vrsta karcinoma. PCOS je propraćen dugotrajnim izlaganjem estrogenu, što može izazvati hiperplaziju endometrijuma i naknadni karcinom endometrijuma. Nedavni podaci sugerišu trostruko povećan rizik za rak endometrijuma kod žena s PCOS-om, kao i povećani rizik za rak jajnika.
Gyinos kao dodatak ishrani sadrži mio inozitol i folnu kiselinu koji u kombinaciji, klinički dokazano smanjuju simptome PCOS-a, poboljšavaju funkciju jajnika i uspostavljanje spontane ovulatorne aktivnosti.