POVEĆANJE SVESNOSTI O RACIONALNOJ UPOTREBI ANTIBIOTIKA 2020
European Antibiotic Awareness Day (EAAD) 2020. will be marked on Wednesday 18 November 2020, in partnership with WHO’s World Antibiotic Awareness Week (18-24 November 2020).
Antimicrobial resistance and consumption remains high in the EU/EEA and the UK, according to new ECDC data
Novi podaci koje je objavio ECDC pokazuju da je antimikrobne rezistencija i potrošnja antimikrobnih sredstava u EU / EEA i Velikoj Britaniji i dalje zabrinjavajuća, posebno u južnim i istočnim delovima Evrope. ECDC danas pokreće digitalnu kampanju za 2020. godinu za daljnje podizanje svesti među zdravstvenim radnicima i javnošću o važnosti nastavka borbe protiv antimikrobne rezistencije radi očuvanja efikasnosti antimikrobnih sredstava.
Prema evropskoj komesarki za zdravstvo, Stelli Kyriakides:
‘Antimikrobna rezistencija globalni je izazov i glavni prioritet Evropske unije. Kako se svet nastavlja boriti protiv COVID-19, neophodno je da budemo budni i predani u ovoj borbi. Antibiotici se moraju koristiti razborito, uz stroge mere prevencije i kontrole. I COVID-19 i antimikrobna rezistencija zahtevaju jedinstveni pristup u politikama, zemljama i na svim nivoima društva. Moramo poduzeti korake kako bismo sprečili širenje otpora širom sveta i podržali pravo okruženje za razvoj novih antimikrobnih sredstava. Moramo svi zajedno raditi na tome da antimikrobna rezistencija ne postane sledeća globalna zdravstvena katastrofa. ‘
Što se tiče antimikrobne potrošnje, novi podaci za 2019. godinu potvrđuju velike razlike među zemljama, kako na nivou primarne zdravstvene zaštite tako i u bolničkom sektoru, kao i za različite grupe antimikrobnih sredstava. Uopšteno, nisu uočeni značajni trendovi u EU / EEA sveukupno, s iznimkom potrošnje polimiksina (uglavnom kolistina) u bolničkom sektoru, koja se povećala između 2010. i 2019. Kad se posmatraju pojedinačno, mnoge su zemlje pokazale porast ili smanjenje antimikrobne potrošnje tokom razdoblja 2010-2019.
Prosečna ukupna potrošnja antibiotika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i bolničkom sektoru u 2019. godini (anatomsko-terapijska hemijska (ATC) grupa J01) u EU / EEA bila je 19,4 definisane dnevne doze (DDD) na 1 000 stanovnika dnevno (područje zemlje: 9,5–34,1). Tokom razdoblja 2010–2019. statistički je zabeležen značajan pad za EU / EEA u celini. Statistički značajni trendovi smanjenja bili su posmatrani za 13 zemalja. Statistički značajni rastući trendovi primećeni su u četiri zemlje.
Prosečna potrošnja antivirusnih sredstava za sistemsku upotrebu (ATC J05) u oba sektora (primarna zdravstvena zaštita i bolnički sektor zajedno) iznosio je 2,3 DDD na 1 000 stanovnika dnevno (raspon zemalja: 0,3–6,8).
Trideset zemalja – 28 država članica EU-a i dve zemlje EEA-a (Island i Norveška) – iznele su podatke o antimikrobnoj potrošnji za 2019. Dvadeset pet zemalja izvestilo je o potrošnji antibiotika i u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i u bolnicama, a tri države (Austrija, Nemačka i Island) prijavile su samo potrošnju u primarnoj zdravstvenoj zaštiti,
i dve zemlje (Kipar i Češka) prijavile su ukupnu potrošnju za oba sektora zajedno.
Potrošnja antimikrobnih sredstava izražava se kao broj DDD-a na 1 000 stanovnika dnevno.
U primarnoj zdravstvenoj zaštiti je prosečna potrošnja antibiotika za sistemsku upotrebu (ATC skupina J01) bila18,0 DDD na 1 000 stanovnika dnevno (raspon zemalja: 8,7–32,4).Statistički se pokazuju
trendovi smanjenja upotrebe antibiotika u 12 zemalja (Austrija, Belgija, Danska, Finska, Nemačka, Italija,Luksemburg, Nizozemska, Norveška, Slovenija, Španija i Švedska). Statistički značajno primećeno je povećanje upotrebe antibiotika u šest zemalja (Bugarska, Grčka, Island, Irska, Latvija i Poljska).
Prosečni odnos potrošnje penicilina širokog spektra, cefalosporina, makrolida (osim eritromicina) i fluorohinolona u odnosu na upotrebu penicilina uskog spektra, cefalosporina i makrolida (tj. eritromicina) u zajednici bilo je 2,8 (raspon u zemlji: 0,1–20,1). Tokom perioda 2010–2019. uočeni su statistički značajni rastući trendovi za EU / EEA u celini i
za 10 zemalja (Bugarska, Hrvatska, Kipar, Estonija, Mađarska, Italija, Latvija, Litva, Slovačka i Ujedinjeno Kraljevstvo), a statistički značajni trendovi smanjenja primećeni su u osam zemalja (Belgija, Finska, Francuska, Nemačka, Irska, Luksemburg, Nizozemska i Norveška).
Po podacima Ministarstva zdravlja u Republici Srbiji potrošnja antibiotika u 2018. godini smanjena je za 7,25 odsto u odnosu na 2017. godinu iznosi 22,75 definisanih dnevnih doza na 1.000 stanovnika na dan.
Izvor:https://antibiotic.ecdc.europa.eu/en
Za bolji i jači imunitet tokom zimskim meseci i sezone virusnih infekcija preporučujemo za celu porodicu primenu Vitamin d3 Colief kapi koje se lako mogu dozirati. Preporučena dnevna doza za bebe i decu je 5 kapi, za odrasle osobe i trudnice preporuka je primena 10-25 kapi.