POVRATAK SPORTSKIM AKTIVNOSTIMA NAKON COVID-19?
Kada i kako je pametno vratiti se redovnim sportskim aktivnostima bilo da je osoba sportista ili rekreativac nakon preležane simptomatske ili asimptomatske COVID-19 infekcije?
Mnogi sportisti i rekreativci koji imaju ili su imali pozitivan test na COVID-19 verovatno se mogu bez problema vratiti svojim redovnim sportovima nakon što su odmarali dve nedelje u karantinu, sugerišu oprezno lekari.
Postoje razlozi za oprez, posebno kada pacijent ima simptome koji ukazuju na moguću srčanu komplikaciju. U tim bi slučajevima pacijenti trebali proći kardijalno testiranje pre nego što im lekar odobri da se vrate sportu. Izvještaji o miokarditisu kod sportista koji su imali pozitivan test na SARS-CoV-2, ali su bili asimptomatski, jedan su od razloga za zabrinutost. Miokarditis može povećati rizik od iznenadne smrti tokom treniranja.
“Morate imati na umu da ovo nije samo respiratorna bolest”, rekao je dr. David T. Bernhardt, profesor pedijatrije, ortopedije i rehabilitacije na Sveučilištu Wisconsin u Madisonu na godišnjem sastanku Američke akademije za pedijatriju. Srednjoškolci i studenti imali su srčanih, neuroloških, hematoloških i bubrežnih problema koji “mogu zakomplikovati njihov oporavak i povratak sportu”.
Dešava se da mlađe osobe koja imaju pozitivan test na COVID-19 imaju blagu bolest, često asimptomatsku. “Verovatnije je da će se većina učenika sportista koji su u osnovnoj i srednjoj školi bezbedno vratiti sportu”, rekao je Bernhardt. S obzirom da su 18-godišnji brucoši imali srčane komplikacije, možda postoji razlog za oprez kod srednjoškolaca.
S obzirom da su još uvek ograničeni podaci i ne postoje sveobuhvatne kliničke studije savetuje se detaljan pregled i ispitivanje postojanja simptoma kardiovaskularnog sistema kao što su bol u grudima, otežano disanje, umor, lupanje srca ili sinkopa.
Oni s teškom kliničkom slikom su oni koji su bili hospitalizovani i koji su imali hipotenziju ili aritmije, trebala im je intubacija ili podrška za vantelesnu membransku oksigenaciju (ECMO), imali su zatajenje bubrega ili srca ili razvili multisistemski upalni sindrom kod dece (MIS-C), trebaju biti na oporavku 3-6 meseci nakon COVID-19 infekcije pre nego što se vrate redovnim sportskim aktivnostima, rekao je Briskin, specijalista za dečju sportsku medicinu na Sveučilištu Case Western Reserve, Cleveland.
Smernice Američkog koledža za kardiologiju pružaju okvir za procenu sportista za povratak u igru, a dečji kardiolozi raspravljali su o tome kako se smernice odnose na dečju populaciju. Procene srca mogu uključivati biomarkere kao troponin, natriuretski peptid tipa B i brzinu sedimentacije, zajedno s elektrokardiogramima, ehokardiogramima i MRI srca.
Kod nas postoji preporuka Olimpijskog Komiteta Srbije (OKS) da svi oni koji su preležali bolest (poseduju medicinsku dokumentaciju), kao i oni koji imaju pozitivan rezultat na preležalu bolest (a nisu znali da su preležali bolest) moraju pre ponovnog otpočinjanja trenažnog procesa da obave predtakmičarski pregled, bez obzira da li poseduju još uvek važeći predtakmičarski pregled.
Obzirom da oko 30% pacijenata koji su imali tešku kliničku sliku infekcije COVID 19 razvija i miokarditis, predlaže se preliminarni kardiološki i plumološki pregled.Sadržaj pregleda za one koji su imali srednje i tešku formu bolesti podrazumeva procenu funkcije i eventualnog oštećenja kardiorespiratornog sistema: 12 kanalni EKG, kardio EHO, Holter EKGa, elektrofiziologija (po potrebi, na zahtev kardiologa), pulmološki pregled (spirometrija, saturacija krvi kiseonikom i transfer faktor pluća – test difuzije). Na osnovu rezultata ovih pregleda utvrdiće se da li sportista može da otpočne trenažni proces, a pre samog otpočinjanja treninga obaviće se test tolerancije fizičkog napora
Sadržaj pregleda za sportiste koji su imali blagu kliničku sliku ili su bili asimptomatski: standardni sportsko – medicinski pregled koji uključuje pored ostalog i 12 kanalni EKG, UZ srca, spirometrija i test tolerancije fizičkog napora.
Ozbiljno, obazrivo i savesno ponašanje može sprečiti neželjene posledice po sportiste i rekreativce.
Kad god se vratili sportskim aktivnostima poželjno je da uz sebe sportisti ći rekreativci imaju GlukogelS, dekstrozni gel koji će brzo podići energiju i nivo šećera u krvi i obezbediti snagu mišićima.