PRAVILNA ISHRANA-KLJUČNI FAKTOR U PREVENCIJI PATOLOŠKOG STARENJA
Starenje je fiziološki proces i započinje odmah po začeću.Iako je starenje očekivano,ipak se doživljava kao period života od kojeg se najviđe strahuje jer se povezuje sa lošim zdravljem, uz opadanje prilagodljivosti i funkcionalnosti.Način na koji starimo je uslovljen brojnim faktorima, genetskim, ali i faktorima spoljašne sredine.Brojna istraživanja koja se sprovode prethodnih decenija ukazuju da faktori spoljašnje sredine , a među njima ishrana uz doziranu fizičku aktivnost i socijalnu prihvaćenost imaju značajnu logu u obezbeđivanju zdravog starenja.
Idealno, prevencija bolesti i briga o zdravlju treba da počnu prekonceptualno /pre začeća.Primena folne kiseline pre začeća je odličan primer povoljnog efekta ishrane jer smanjuje rizik za nastanak defekta neuralne tube.Ishrana od fetalnog perioda pa nadalje ima važnu ulogu u nastanku bolesti u odraslom dobu.
Majčina ishrana, pre i tokom trudnoće i dojenja , utiče na pojavu i razvoj hroničnih bolesti u odraslom dobu!
Poznato je na primer da trans masne kiseline u majčinoj ishrani imaju negativan uticaj i utiču na nastanak gojaznosti, insulinske rezistencije i dijabetesa kod dece.Osim masti, optimalan unos vitamina i minerala (gvožđe, jod, vitamini B kompleksa, folna kiselina, cink…)imaju značajan uticaj na razvoj mozga kod dece.
Mnogo se zna o povoljnom uticaju majčinog mleka na različite aspekte zdravlja deteta, a sadržaj soli, proteina i nezasićenih dugolančanih masnih kiselina u majčinom mleku se povezuju sa nižim krvnim pritiskom i povoljnijim metabolizmom holesterola kasnije u životu.Uvođenje nemlečne ishrane odojčetu treba da bude između 17-26 nedelje, jer je to posebno senzitivan period u nutritivnom i imunološkom smislu.
Ishrana adolescenata je takođe specifična zbog naglog rasta i hormonskih promena u ovom periodu , a najveće posledice nepravilne ishrane će imati koštano-zglobni sistem, kardiovaskularni sistem i nastanak gojaznosti kasnije u životu.Potrebno je napomenuti da je najveće zadržavanje kalcijuma upravo u ranom pubertetu i da se 40% koštane mase devojčica formira tokom adolescencije pa je upravo u ovom periodu neophodno obezbediti dovoljno kalcijuma.Ukoliko se u ovom periodu ne postigne optimalna koštana masa, smanjuju se rezerve koje treba da kompenzuju gubitak kosti kasnije u životu što u odrasloj dobi utiče na nastanak osteoporoze..
Danas se sve više govori o sve većoj gojaznosti kod adolescenata, a povećana telesna masa, ukoliko je praćena povećanim obimom struka u oba pola povezana je sa većim rizikom nastanka kardiovaskularnih bolesti i moždanog udara, čak i u odsustvu drugih faktora!
Takođe, raspored obroka ima važnu ulogu u prevenciji gojaznosti, pa se od ranog detinjstva savetuje da obroci budu redovni, uz obavezan doručak i bez obilne, kasne večere uz dovoljno sna u mirnoj , tamnoj prostoriji.
Pravilna ishrana i zdravi stilovi života od najranijeg životnog doba pa do duboke starosti mogu da utiču na proces starenja i obezbede zdravo starenje.
Zdrave namirnice uz adekvatnu fizičku aktivnost i socijalno angažovanje doprineće boljem zdravlju i kvalitetnijem životu u starosti.
#natabiol;#irovit;coliefvitaminD3;#hematoferol;#osteosylD3;#muvagel;