PREUZMITE KONTROLU NAD PREDDIJABETESOM!
Stanje koje nazivamo preddijabetes jeste korak do dijabetesa, često se događa da predidijabetes pređe u dijabetes tip 2. Ali, ne mora da bude tako, stvari se ipak mogu držati pod kontrolom. Stanje preddijabetesa može da potraje i desetak godina a da osoba to ne zna, jer uobičajenim merenjem šećera na tašte rezultat iz krvi može biti dobar, a tek dva sata nakon obroka da postane povišen, što ostaje neotkriveno. Svetska zdrastvena organizacija preporučuje da treba meriti glikozilirani hemoglobin (HbA1c), koji pokazuje prosek šećera u krvi poslednja tri meseca. HbA1C daje pouzdanije informacije o regulaciji glikemije nego pojedinačno merenje nivoa glukoze u krvi. Vrednosti HbA1C od 6 do 6,4% ukazuju na predijabetes.
Prvo merenje radi se natašte, a drugo dva sata nakon obroka kada bi se vrednost trebala spustiti ispod 7.8 mmol/L. Ukoliko je dva sata nakon obroka vrednost veća od 11 mmol/L, dijagnostikuje se dijabetes. Isto tako, vrednosti između 7.8 do 11 mmol/L ukazuju na postojanje preddijabetesa – odnosno intolerancije glukoze odnosno nepodnošenje glukoze.
Šanse za predijabetes povećavaju se ako:
- imate 45 ili više godina
- ako je osoba afričkog, latinoameričkog, američko indijanskog, azijskog porekla
- ukoliko roditelj, brat ili sestra imaju dijabetes
- je osoba prekomerne težine
- je osoba fizički neaktivna
- imate visok krvni pritisak ili uzimate lekove za visoki krvni pritisak
- imate niski HDL holesterol i / ili visoke trigliceride
- imate ili ste imali dijabetes tokom trudnoće
- imate dijagnostikovan sindrom policističnih jajnika
Simptomi ili tihi znaci predijabetesa su skriveni i osoba može da ih oseti kao blagi umor, najčešće posle obroka ili tokom celog dana. Telo nedovoljno obrađuje glukozu u krvi, pa dolazi do „viška „glukoze u krvotoku, ćelije zbog toga nisu u stanju proizvesti energiju pa su iscrpljene. Pojačana potreba za mokrenjem i povećan apetit, nagomilavanje kilograma, suva i zadebljala koža, ubrzan gubitak kose, nakupljanje mokraćne kiseline u telu… Ovi simtomi su obično suptilni i neprimetni.
Komplikacije mogu nastati posle dugog perioda neprepoznatih simptoma usled promena na nervima i malim krvnim sudovima(mikrovaskularne komplikacije). To su promene u vidu ateroskleroze malih krvnih sudova, oka, bubrega, srca, mozga… Progresija ateroskleroze dovodi i do makrovaskularnih komplikacija i konačno do začepljenja arterija s teškim komplikacijama kao što su srčani udar, moždani udar i periferne vaskularne promene.
Promena životnog stila je adekvatna mera za prevenciju nastanka dijabetesa kod osobe koja ima preddijabetes. To podrazumeva pravilnu ishranu, umerenu fizičku aktivnost, smanjenje BMI ukoliko postji prekomerna telesna težina.
Ugljene hidrate treba unositi preko integralnih žitarica, a redukovati unos prostih šećera. Žitarice su bogate vlaknima koja usporavaju oslobađanje glukoze u krv, pa tako omogućavaju bolji balans nivoa šećera. Korisne namirnice su i sveže voće, povrće i mahunarke, kao i meso bez masnoća (piletina, ćuretina, riba..) Riba se priprema bez dodatka masnoća najmanje dva puta nedeljno.
Optimalno je pet obroka na dan.
Dovoljno sna i kontrola stresa, akođe doprinose smanjenu mogućnosti da preddijabetes pređe u dijabetes.
GlukogelS je dekstrozni gel koji brzo podiže nivo šećera u krvi u slučaju hipoglikemije i energiju. Neophodan je svim osobama sa dijabetesom i učestalim hipoglikemijama.