PREVREMENO ROĐENE BEBE I MI
Svaka deseta beba na svetu se rodi pre vremena, što godišnje čini 15 miliona beba. U Srbiji se godišnje rodi preko 4.000 beba rođenih prevremeno.
Dan prevremeno rođenih beba
Dan prevremeno rođenih beba obeležava se širom sveta 17. novembra. U obeležavanju ovog dana učestvuju brojna udruženja roditelja, organizacije, kompanije i pojedinci u čitavom svetu. Ovaj datum je 2011. godine uvršten u kalendar Svetske zdravstvene organizacije kao dan podizanja svesti o ovom problemu, kao i o podršci bebama i njihovim porodicama.
Tokom prvih dana, a često i meseci života ove se bebe bore za život. U tom periodu je moguć nastanak i neurorazvojnih poteškoća.
Prevremeno rođenje narušava suptilan proces pripreme za roditeljstvo pa umesto osećaja zadovoljstva, sreće i smirenosti nastupa razdoblje straha za život i zdravlje deteta.
Bebe rođene pre 37. nedelje trudnoće nazivaju se nedonoščad, odnosno prevremeno rođene bebe. Smatra se da je 24. nedelja trudnoće najranije vreme kada je beba dovoljno razvijena da može da preživi, ali uz intenzivnu lekarsku pomoć i negu. Bebe rođene pre 24. nedelje u većini slučajeva nisu dovoljno zrele da bi preživele.
Neka zdravstvena stanja majki mogu povećati rizik od prevremenog porođaja. To mogu biti dijabetes, srčane bolesti ili bolesti bubrega. Uzrok prevremenog porođaja se najčešće ne zna. Oko 15% prevremeno rođene dece su multiple trudnoće (blizanci, trojke i slično).
Rizik od nastanka prevremenog porođaja
Neki problemi s trudnoćom mogu povećati rizik od nastanka prevremenog porođaja:
- oslabljeni cerviks koji se počinje prerano širiti
- urođene mane maternice
- porodična anamneza prevremenog porođaja
- infekcije (kao što su infekcije urinarnog trakta i infekcije amnionske membrane)
- loša ishrana neposredno pre ili za vreme trudnoće
- preeklampsija – visoki krvni pritisak i belančevine u mokraći koji se razvijaju nakon 20. nedelje trudnoće
- prevremeno puknuće membrane (placenta previa).
Ostali faktori koji povećavaju rizik od prevremenog porođaja su:
- dob majke (majke koje su mlađe od 16 godina i starije od 35 godina)
- afroameričko poreklo
- nedostatak prenatalne nege
- nizak socioekonomski status
- upotreba duvana, kokaina ili amfetamina.
Karakteristike prevremeno rođenih beba
Osnovna karakteristika prevremeno rođene bebe je opšta nezrelost organa i sistema koji su važni za život. U većini slučajeva, nedonošče je u odnosu na doneseno dete manje porođajne mase, dužine i obima glave. Što je nezrelije, to mu je glava veća u odnosu na telo, a koža tanja i crvenija, ispod 27. nedelje je čak želatinozna. Često su otečene gornje površine dlanova i tabana. Svuda po telu su primetne nežne, takozvane lanugo dlačice – koje se, inače, pred termin porođaja gube. Na rođenju je dete prekriveno zaštitnim sirastim mazom, koji je najizraženiji između 34. i 38. nedelje, kasnije ga ima samo u pregibima.
Jedno interesantno istraživanje je pratilo 2,56 miliona beba rođenih u Švedskoj između 1973. i 1977. do 30. godine života u proseku, uključujući oko 149.000 nedonoščadi. Svakih sledećih deset godina se verovatnoća preživljavanja do odrasle dobi poboljšavala sa oko 91% nedonoščadi rođene u 1970-ima do oko 96% one rođene u 1990-ima.
U pomenutoj studiji, istraživači su se fokusirali na hronična zdravstvena stanja koja se obično razvijaju u adolescenciji i mlađem uzrastu kao što su astma, visok krvni pritisak, dijabetes i mentalno zdravlje, kao i na zdravstvene probleme koji kasnije mogu nastati kao što su hronične bolesti pluća, bubrega i jetre.
Čak 22% izuzetno rano rođenih beba – u razdoblju od 22 do 27 nedelje trudnoće – na kraju studije je bilo živo bez ozbiljnih hroničnih zdravstvenih problema. Stope ovog ishoda postale su stalno sve bolje s dužim gestacijama.
Otprilike 49% vrlo prevremeno rođenih beba – rođenih od 28 do 33 nedelje – i 58% novorođenih nedonoščadi – rođenih od 34 do 36 nedelje – bilo je živo i uglavnom zdravo do rane odrasle dobi, pokazalo je istraživanje.
Ti su rezultati bili slični za dečake i devojčice.
Najveća podrška bebama u prvim danima je blizak kontakt dodirom sa majkom i dojenje, ukoliko je moguće.
Colief Infant Drops, kapi enzima laktaze olakšavaju varenje mleka i sprečavaju stvaranje gasova i grčeva u crevima kod beba.mogu se primenjivati od samog rođenja i kod prevremeno rošenih beba. Dodaju se u mleko pre podoja/obroka.