SINDROM HIPERSTIMULACIJE JAJNIKA (OHSS)
Sindrom hiperstimulacije jajnika ozbiljna je komplikacija u lečenju neplodnosti koja može pogoditi žene koje uzimaju terapiju za stimulaciju jajnika.
Ovarijalni hiperstimulacijski sindrom (OHSS) retka je i većinom jatrogena komplikacija
stimulacije ovulacije u postupku medicinski potpomognute oplodnje (MPO), do koje dolazi u lutealnoj fazi ciklusa ili u ranoj trudnoći. Praćen je visokim morbiditetom te potencijalno i letalnim ishodom.
Prema podacima Svetske zdravstvene oganizacije, procenjuje se da je incidenca teškog oblika OHSS mala i da iznosi oko 0.2-1% svih stimulisanih ciklusa u postupcima MPO . Sindrom je prvi put opisan 1943., s početkom upotrebe preparata gonadotropina za indukciju ovulacije.
Mali broj žena može razviti ozbiljne simptome OHSS-a kao što su naglo dobijanje na telesnoj masi, bol u stomaku, povraćanje i otežano disanje u slučaju kojeg je potrebno bolničko lečenje.
Kada je potrebno javiti se lekaru?
Odmah je potrebno javiti se lekaru ako se tokom stimulacije razviju problemi sa disanjem ili bolovi u nogama. Takvi simptomi mogu ukazivati na izvanrednu situaciju koja treba hitnu medicinsku pomoć i hospitalizaciju.
Najčešće sindrom nastaje nakon stimulacije ovulacije pomoću gonadotropina ili ređe
klomifena, ali su takođe opisani i slučajevi spontanog nastanka OHSS, koji gotovo uvek nastaje u trudnoći između 8. i 14. nedelje.
U zavisnoti od vremena nastanka simptoma , OHSS se deli na rani i kasni oblik. Rani oblik posledica je egzogene primene humanog horionskog gonadotropina (hCG) i najčešće je povezan sa stimulacijom ovulacije gonadotropinima.
Kasni oblik sindroma indukovan je endogenim hCG iz započete trudnoće, ali može se dogoditi i prilikom nekoncepcijskog ciklusa nakon dodatne primene hCG u lutealnoj fazi ciklusa.
Sistemska priroda sindroma određuje njegovu kliničku sliku pa ona može varirati u zavisnosti od težine bolesti, a uključuje povećanje jajnika zbog nastanka obostranih multiplih, folikularnih i luteinskih cisti jajnika i poremećaj homeostaze hemodinamike i elektrolita i kao posledica moguće je nakupljanje tečnosti u trbušnoj šuljini, pleuralnom i perikardijalnom prostoru, hipoalbuminemija, tromboembolizmi, plućne manifestacije, disfunkcija jetre i moguć smrtni ishod.
Prevencija i rano prepoznavanje sindroma igraju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja
pacijentkinja. U zavisnoti od težine OHSS, primenjuju se različiti modaliteti terapije, od
konzervativnih do hirurških metoda. Takođe, u zavisnosti od indikacije, pristupa se korekciji nastale deplecije intravaskularnog volumena i neravnoteže elektrolita, upotrebi diuretika, paracentezi, antibiotskoj profilaksi i lečenju, primeni dopamina i dopaminskih agonista, primeni GnRH antagonista, prevenciji tromboembolijskih komplikacija, primeni inhibitora aromataze i hirurškom zahvatu ili prekidu trudnoće.
Gyinos je kombinacija mio inozitola i folne kiseline koja se može koristiti pre i tokom trudnoće, a namenjen je ženama sa simptomima policističnih jajnika i insulinske rezistencije.