SINKOPA, RESPIRATORNE KRIZE I…. ZBOG NEDOSTATKA GVOŽĐA KOD DECE
Sinkopa je iznenadni, kratkotrajni gubitak svesti (GS) s gubitkom položajnog tonusa, nakon kojeg sledi spontani oporavak. Bolesnik je nepomičan i opušten, obično hladnih ekstremiteta, slabog pulsa i plitkog disanja.
U nedavno objavljenoj retrospektivnoj studiji sa 106 dece u uzrastu do 19 godina s neurološki posredovanom sinkopom je imalo niže vrednosti serumskog feritina, saturaciju transferina i nivo hemoglobina u odnosu na one s drugim uzrokom sinkopa. Deca s neurološki uzrokovanom sinkopom su imala sideropeniju (15%), anemiju (11%) ili sideropenijsku anemiju (7%).
Smanjene zalihe gvožđa verovatno uzrokuju disfunkciju enzima koji su uključeni u sintezu i razgradnju kateholamina. To bi moglo objasniti zašto su sinkope česte kod adolescentkinja.
Afektivne respiratorne krize
Afektivne respiratorne krize su neepileptički napadi u kojima dete u plaču prestane disati i izgubi svest. Ove situacije za roditelje mogu izgledati zastrašujuće, ali ovi napadi su po prirodi benigni, i u pravilu nemaju nikakvih dugoročnih posledica po zdravlje deteta.
Afektivne respiratorne krize se takođe povezuju sa sideropenijom. Svakako je emocionalna komponenta inicijator toka događaja koji vode u duboku hipoksiju, gubitak svesti i ponekad konvulzija. Svakako, anemija pridonosi smanjenoj oksigenaciji i lakše započinje kaskada daljnjih procesa. Holowatch je analizirao vrednosti hemoglobina i poredio grupu od 160 dece u uzrastu od 3 meseca do 3 godine s afektivnim respiratornim krizama sa grupom od 192 dece koje su imale febrilne konvulzije i grupom od 572 dece hospitalizovane zbog drugih razloga. Vrednosti hemoglobina manje od 79 g/l nalazile su se kod 23,5% dece s afektivnim respiratornim krizama, 2,6% dece s febrilnim konvulzijama i kod 6,9% dece hospitalizovanim zbog drugih razloga.
Boon je analizirao da li terapija gvožđem smanjuje učestalost afektivnih respiratornih kriza. Utvrdio da je korisna (NNT=2), i da je poboljšanje verovatnije kod dece sa sideropenijskom anemijom .
Shizofrenija
Grupa istraživača u Državnom njujorškom psihijatrijskom institutu je kroz 22 godine pratila 6872 dece čijim su majkama na osnovu više puta izmerenih vrednosti izračunali prosečnu vrednost hemoglobina tokom trudnoće. Učestalost pojave shizofrenije je iznosila 0,8%. Grupa dece čije su majke imale prosečnu vrednost hemoglobina tokom trudnoće nižu od 10,0 g/L su imala četiri puta veću učestalost obolevanja u poređenju sa majkama koje su imale prosečnu vrednost hemoglobina iznad 12,0 g/L. U raspravi o mogućim uzrocima, autori ističu sideropeniju kao mogući uzrok navedenog opažanja.
Gvožđe je važno za normalan razvoj mozga. Nedostatak gvožđa za vreme trudnoće i laktacije uzrokuje poremećaje u razvoju i funkcionisanju mozga koji su ireverzibilne i mogu se zapaziti slabijim postignućima u kognitivnom i socijalnom razvoju. Ovi podaci upućuju na važnost prevencije nedostatka gvožđa kod žena generativne dobi, tokom trudnoće, dojenja, i kod dece – posebno u prve dve godine života.
Irovit kapi sadrže gvožđe Ii sulfat sa aromom jagode i banane kojue deca vrlo rado prihvataju. 1 ml- 15 mg gvožđa je preporučena dnevna doza za prevenciju i terapiju anemije kod male dece.