SKIJANJE I DIJABETES
Skijanje i dijabetes nisu oportuni. Skijanje obično zahteva srednje do visoke anaerobne aktivnosti u kratkom periodu. Dobra kontrola dijabetesne bolesti može se postići pravilnom pripremom.Osobama bez dijabetesa je lako da menjaju intenzitet skijanja. Za osobe sa dijabetesom koje žele da skijaju, postoje neke posebne napomene koje mogu pomoći u upravljanju dijabetesom.
Dokaz da šećerna bolest ne mora biti prepreka za aktivno bavljenje sportom i vežbanje su brojni sportisti sa dijabetesom koji postižu vrhunske sportske rezultate.
Svi nivoi fizičke aktivnosti, uključujući slobodne aktivnosti, rekreativne sportove i konkurentne profesionalne sportske aktivnosti, mogu izvoditi osobe sa dijabetesom tipa 1. Važno je da osobe sa dijabetesom nemaju komplikacije i dobro kontrolišu glukozu u krvi.
Hipoglikemija i skijanje
Trenutak kada je posebno važno da se izmeri šećer jeste kada se sedne u žičaru ili se čeka na žicu. Napad hipoglikemije u takvoj situaciji može biti strašno iskustvo. Ako je šećer prenizak, ne treba sesti u žičaru. Hladnoća može otežati merenje šećera u krvi pa je bolje da, ako postoji mogućnost, negde na toplom izmeriti šećer.
Povremeni skijaši vrlo će brzo primetiti da skijanje ne troši toliko energije kako mnogi misle, ali početnici bi ipak trebali za 10 do 20 posto smanjiti jutarnju dozu dugodelujućeg insulina. Potrošnja energije znatno je veća kod snowboardinga i skijaškog hodanja pa u tom slučaju treba jutarnju dozu insulina smanjiti za 40 do 50 posto.
Ostati hidriran
Skijanje na velikoj nadmorskoj visini, zahteva dodatnu hidrataciju. Nekontrolisani dijabetes može dovesti do visokog rizika od dehidratacije. Što ste više iznad nivoa mora, to ćete više izdahnuti i više se znojiti. Telo izbacuje šećer iz organizma pomoću vode, pa će pijenje vode pre, za vreme i posle sprečiti dehidrataciju.Telo pokušava eliminisati višak šećera iz krvi mokraćom.
Potrebno je mnogo samodiscipline kako bi se izbegli mogući rizici, a ono najvažnije o čemu sportista ili rekreativac sa dijabetesom treba voditi računa jeste nizak nivo šećera.
Niska temperatura i dijabetes
Ako ste aktivni kad su temperature oko ili ispod nule, insulin uz sebe. Najbolje je da insulin držite u jakni, u unutrašnjem džepu kako ne bi došlo do smrzavanja. Smrzavanje deluje na insulin jednako kao i pregrejavanje. Vodite računa o tome da ponesete dovoljno igala, ovisno o tome koliko će skijanje potrajati.Važno je poneti i dovoljno hrane bogate ugljenim hidratima.Skijanje je iscrpljujuća aktivnost i potrebna je veća količina hrane nego inače.
Takođe, GlukogelS, dekstrozni gel obavezno poneti sa sobom.U slučaju hipoglikemije, istisne se u usta i podiže nivo šećera u krvi i energiju za nekoliko minuta.
Potrebno je imati na umu da neki merači šećera u krvi na visokim nadmorskim visinama mogu očitavati manje nivoe šećera. Posebno tako reaguju oni koji su na bazi reakcije glukoza oksidaze. Zato je važno da merače držite na toplom mestu, uz telo. I hladne ruke mogu otežati merenje pa je potrebno tokom boravka napolju održavati ruke toplima.
Insulinske pumpe
Posebno treba voditi računa o insulinskim pumpama tokom zimskih sportova. Pad predstavlja rizik za insulinsku pumpu. Ako je postavljena na mestu na telu, npr. ruka gde se cevi neće zaglaviti, nošenje pumpe trebalo bi biti u redu tokom skijanja.
Izvor:https://www.diabetes.co.uk/sport/skiing.html