SLUŠALICE OŠTEĆUJU SLUH ?!
Prema izjavi Američke akademije za pedijatriju, deca u proseku jedan i po do dva i po sata dnevno provode slušajući muziku, a u adolescentskom uzrastu taj se prosek povećava do šest i po sati!
Deca vole muziku, a mnoga istraživanja pokazuju da je ona dobra za njihov razvoj.
Muzika je veoma važna za razvoj svakog deteta. Ona pozitivno utiče na detetove fizičke i umne sposobnosti i omogućuje razvoj estetskog odnosa prema muzici i umetnosti uopšte.
SZO je analizirala podatke iz studija u profesijama “srednjih i visokih prihoda” i ustanovila da je skoro 50 odsto stanovnika uzrasta između 12 i 35 godina izloženo nebezbednim nivoima buke sa ličnih uređaja kao što su pametni telefoni i ajpodovi, dok se 40 odsto njih izlaže potencijalnom oštećenju sluha na mestima kao što su barovi, noćni klubovi, sportski stadioni i koncertni prostori.
Kako nam preglasna muzika oštećuje sluh?
Radi se ustvari o osnovnoj mehanici.Kada jak nalet ekstremnog glasnog zvuka, kao eksplozije, repetitivni zvukovi kao fabrička buka ili električne gitare putuju kroz ušni kanal, on udara u bubnjić. On tada vibrira, čime uzrokuje vibracije u srednjem uhu, što tada kreira zvučne talase u tečnosti dublje strukture pužnice. Upravo ti talasi pomiču sitne dlačice koje konvertuju zvuk u električne impulse koji putuju do mozga, govoreći vam šta se sluša. Glasni zvučni talasi mogu oštetiti te sitne dlačice, koje nikada ponovno ne narastu.
Dokazano je da izloženost buci od 85 dB tokom 8 sati s vremenom uzrokuje gubitak sluha, a na iPodovima i MP3 playerima koristimo puno veću glasnoću (obično više od 100 dB). Zujanje u ušima jedna je od posledica toga, odnosno način na koji se uho repariše i vraća u prethodno stanje. Ako se često sluša muzika preko slušalica ,ne treba prekoračiti nivo glasnoće veći od 60% maksimalne glasnoće!
Koji simptomi ukazuju na oštećenje sluha?
Na gubitak sluha mogu ukazati znakovi i simptomi kao što je teško razumevanje reči, posebno uz pozadinsku buku ili u većoj grupi ljudi – govor i drugi zvukovi čine se prigušenima ili tražite druge da govore sporije, jasno i glasno, pojačavate glasnoću na radiju ili televizoru češće nego inače ili se povlačite iz razgovora zbog problema u komunikaciji.
Praktični saveti za očuvanje sluha
- pripazite na to da se ne izlažete zvuku većem od 85 dB
- morate li ipak biti izloženi buci, svakih 15 minuta napravite “tihu” pauzu
- koristite zaštitna sredstva za uši – možete ih nabaviti u svakoj apoteci
- slušate li muziku pomoću slušalica, nemojte povećavati zvuk iznad 60% od maksimalnog nivoa zvuka
- nemojte stajati blizu zvučnika ili pojačivača zvuka
- ako morate povisiti glas da bi vas drugi čuli, znajte da je vaše okruženje preglasno
- nemojte voziti automobil punom brzinom s otvorenim prozorom
- ako vozite motocikl, obavezno zaštitite uši
- odmah rešavajte infekcije uha