SPORTSKA ANEMIJA
Vrlo mnogo se govori i piše o anemiji u trudnoći, anemiji kod dece ili kod starijih osoba, a vrlo retko i malo o anemiji koja se javlja kod sportista i rekreativaca koji se izlažu velikim fizičkim naporima i treninzima.
Primarna uloga gvožđa je u aerobnim procesima, produkciji energije i transportu kiseonika i ključan je faktor u sportovima izdržljivosti.
Tri su grupe sportista u najvećem riziku za iscrpljivanje zaliha gvožđa: žene, trkači na duže pruge i vegetarijanci. Možemo još dodati i adolescente koji se intenzivnije bave sportom, posebno sportovima izdržljivosti gde su potrebe za gvožđem velike, kako za podmirivanje potreba sporta, tako i zbog zadovoljavanja svih funkcija organizma u fazi rasta.
Kad je reč o intenzivnim treninzima, anemija u sportu može biti apsolutno fiziološka, jer se kod sportista koji naporno treniraju povećava volumen plazme. Povećanje volumena plazme razređuje krv.
Znači, osoba ima dobru koncentraciju hemoglobina, ali u nalazu krvne slike vide se niže vrednosti hemoglobina. Osoba se pritom može dobro osećati i dobro izdržavati treninge. Kod trkača na duge pruge, a posebno ako trče po tvrdoj podlozi, može doći do mehaničkog oštećenja krvi u malim kapilarima.
Dugotrajno udaranje stopala o podlogu razara eritrocite, pa nakon takvog napora trkači mogu primetiti kako im je mokraća tamnija ili čak tragove krvi u mokraći.
Takvog trkača potrebno je uputiti na promenu sportske rutine, odnosno objasniti važnost udobnih patika i trčanja na mekanoj podlozi, u prirodi, ali i upozoriti na višak kilograma, jer veća telesna masa također pogoduje razaranju eritrocita. Ako je razaranje eritrocita dovoljno veliko, deo hemoglobina može se izlučiti urinom. Taj simptom zovemo ‘hemoglobinurija kod marširanja’, a nazvan je zbog učestale pojave anemije kod vojnika koji su morali dugo marširati.
Znači, trčanje po asfaltu, gradskim ulicama i udisanje gradskog smoga, može imati samo kontraefekat, a osim ovog mehaničkog oštećenja, postoje i drugi razlozi zašto sportisti gube gvožđe.
Žene su tu u većem riziku nego muškarci zbog menstrualnog krvarenja. Prosečni gubitak gvožđa menstrualnim krvarenjem iznosi oko 0.6 do 1.5 mg/dan. Nadalje, gvožđe se gubi i znojenjem. Iako količina gvožđa koja se izgubi na taj način nije velika, naporni treninzi, oni koji traju i po nekoliko sati, “istope” količinu koja na kraju nije zanemarljiva.
Kod smanjenog nivoa gvožđa možemo razlikovati nekoliko faza, a najčešće upotrebljavani biomarker je merenje nivoa feritina.
Feritin je protein koji čuva gvožđe u ćelijama, a čije se vrednosti ne mere običnim krvnim testom. Dakle, osim nivoa hemoglobina i eritrocita , za prevenciju anemije uzrokovane nedostatkom gvožđa važan je i nivo fertina u krvi.
Vrlo često anemija kod sportista nastaje i zbog loše ishrane. Sportistima se ne preporučuje izbacivanje mesa iz ishrane, jer su za apsorpciju gvožđa u organizmu bolje namirnice životinjskog porekla, ali je i preporuka da se prednost da ostalim namirnicama bogatim gvožđem.
Irovit kapsule sadrže 47 mg elementarnog, bioraspoloživog gvožđe sulfata i 500 mcg folne kiseline.