SVI PRIČAJU O POLICISTIČNIM JAJNICIMA(PCOS)…
PCOS (Policistični ovarijalni sindrom ili Sindrom policitičnih jajnika) se javlja kod oko 5-10 posto adolescentkinja i odraslih žena. Može se pojaviti već s prvom menstruacijom. Kod mladih devojaka se relativno često postavlja dijagnoza PCOS kod problema za vreme puberteta. Najčešći uzrok policističnim jajnicima je hiperandrogenemija – povišen nivo muških polnih hormona androgena u predpubertetskom dobu. Karakteristike su u početku blagi hormonski disbalans, a kasnije se mogu javiti značajna odstupanja u hormonskom statusu: porast nivoa muških polnih hormona testosterona i androstendiona, kao i izmenjena funkcija hipofize.
Simptomi:
- hronična anovulacija, odnosno nepravilna ovulacija i/ili izostanak ovulacije, s nepravilnim menstrualnim krvarenjima: njihovim višemesečnim ili potpunim izostankom;
- pojačani rast dlačica maskulinog tipa, akne i pojačano ispadanje kose kao posledica povišenog muškog polnog hormona testosterona;
- neplodnost;
- gojaznost
- povišen nivo insulina i insulinske rezistencije,
- masnu kožu, perut, discolorantnost kože,
- poremećaj metabolizma: visok nivo holesterola, povišen krvni pritisak
Rani početak brojnih hormonskih i metaboličkih odstupanja, kao i često pasivan odnos prema lečenju PCOS nosi čitav niz rizika za zdravlje žene kao što su: neredovna krvarenja iz materice, dva do tri puta češći spontani pobačaji, anemija, kao i abnormalna visina triglicerida i holesterola u krvi. Rizik nastanka hipertenzije kod pacijentkinja s PCOS je povećan za 40%, a rizik nastanka šećerne bolsti za 16% je povišen. Rak sluzokože materice i jajnika je dva do tri puta češći zbog hronične anovulacije i konstantno povišene visine estrogena.
Dijagnoza policističnih jajnika se postavlja kombinacijom kliničkih, ultrazvučnih i laboratorijskih nalaza hormona. Klinički nalazi obuhvataju informacije o simptomima žene, njenim ranijim i porodičnim bolestima, te pregledom.Ipak, za postavljanje sigurne dijagnoze najpouzdaniji je ultrazvučni pregled. Transvaginalnim ultrazvukom (ultrazvučni pregled sondom) pouzdano se mogu izmeriti i analizirati detalji u jajniku.Jajnici su obično dvostruko veći od normalnih, napete sivobele površine ispod koje se u kori nalaze cistice veličine od 5 do 15 mm.
Lečenje PCOS podrazumeva higijensko dijetetski režim – smanjenje telesne težine, fizičku aktivnost, prestanak pušenja, uzimanja alkohola idr – zdrav način života.
Smanjenje telesne težine za samo 5% može ponovno uspostaviti ovulatorni ciklus, i normalizovati nivo lipida i insulina u krvi.
Normalizacija telesne težine povećava osetljivost prema insulinu i smanjuje nivo androgena.
Lečenje PCOS zavisi i od toga da li pacijentkinja želi trudnoću ili ne.
- ako ne želi trudnoću lek izbora je hormonska kontracepcija sa niskom dozom androgena, čime se regulišu nepravilni menstrualni ciklusi, i smanuju negativna dejstva estrogena.
- ako želi trudnoću, stimulacija ovulacije je neophodna zbog anovulatornih ciklusa
Hirurško lečenje PCOS-a ( klinasta resekcija jajnika)- ima za cilj da smanji zapreminu uvećanih jajnika kao i proizvodnju muških polnih hormona.
Ukoliko postoji poremećaj metabolizma: periferna rezistencija na insulin i hiperinsulinemija, visok holesterol i lipidi kao i drugi endokrinološki poremećaji koji mogu dovesti do šećerne bolesti potreban je adekvatan tretman insulinske rezistencije koji je moguće sprovesti i primenom proizvoda Gyinos.
Gyinos je dodatak ishrani koji sadrži mio inozitol i folnu kiselinu, kombinaciju koja klinički dokazano pobojšava funkciju jajnika, reguliše menstruacioni ciklus, otklanja simptome policističnih jajnika.